24/11/2012 | Yazar: Evren E. Çakmak

Kaos GL Derneği’nin bu sene 8.sini düzenlediği Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Yerel Ayakları Kocaeli’nde düzenlenecek etkinliklerle başlayacak.

Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Yerel Ayakları Kocaeli’den Başlıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Kaos GL Derneği’nin bu sene 8.sini düzenlediği Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Yerel Ayakları Kocaeli’nde düzenlenecek etkinliklerle başlayacak.

27 Kasım Salı günü Eğitim- Sen Kocaeli şubesinde gerçekleşecek olan etkinlikte iki atölye düzenlenecek.

Kaos GL Derneği Eğitim ve Medya İzleme Koordinatörü Seçin Tuncel’in sunum ve moderatörlüğünde gerçekleşecek ilk atölyenin başlığı “Homofobi Karşıtı Medya Okurluğu Atölyesi”.Herkese açık olan bu atölyede Kaos GL Derneği’nin 2007 yılından beri yaptığı medya takibinden çıkan sonuçlar ve güncel haberlerdeki ayrımcı ideolojik yaklaşımlar konuşulacak.
Kaos GL Derneği Örgütlenme Koordinatörü Evren E. Çakmak’ın yürütücü olduğu ikinci atölyede ise “Heteroseksizme Karşı Yerel Aktivizm” konuşulacak. Yerel aktivizmin güçlendirilmesini ve koordinasyonu sağlamayı amaçlayan bu atölye kapalı gerçekleşecek.
 
Ayrıntılı bilgi ve örgütlenme toplantısına katılım için kocaeli@kaosgldernegi.org adresine mail atabilirsiniz.
 
 
Kaos GL Derneği, geçtiğimiz günlerde Homofobi Karşıtı Buluşma’yı kendi mücadele alanlarına uyarlayarak, şehirlerinde ve kampüslerinde örgütlemek isteyen öğrenci toplulukları ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulundu.
 
Homofobi Karşıtı Buluşma’nın yerel etkinlikleri Kasım 2012- Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
Bu yıl 8. kez düzenlenecek olan Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları boyunca toplam 20 şehirde homofobi ve transfobi karşıtları ile buluşacak.
 
8. Buluşmaya siz de ev sahipliği yapabilirsiniz!
Buluşmayı sahiplenen öğrenci toplulukları ve akademisyenlerle birlikte “Homofobiye Karşı Kampüs Buluşmaları” her yıl daha fazla üniversite kampüsüne taşınıyor. Siz de kampüsünüzde, şehrinizde buluşmaya ev sahipliği yapabilirsiniz.
 
Şimdiye kadar Mersin, Adana, Trabzon, Aydın, Samsun, Eskişehir, Kars, Muğla, Kayseri, İstanbul, Edirne, Antalya, Kırşehir, Van, İzmir, Diyarbakır, Çanakkale, Niğde, Isparta’da etkinlikler yapıldı. Bu şehirlerle birlikte ev sahipliği yapacak yeni şehir ve kampüslerde buluşmalar organize edilecek.
 
“Homofobi kimin meselesi?”
Homofobi Karşıtı Buluşma, cinsiyetçiliğe, militarizme, milliyetçiğe, homofobiye ve transfobiye karşı toplumsal muhalefetin sesini yükseltmeye çalışıyor. “Homofobi kimin meselesi?” sorusuna yanıt bulmak için yola çıktıklarını belirten HKB Koordinasyonu şunları söyledi:
 
“Kaos GL, homofobi meselesi ile seksizm, milliyetçilik, ırkçılık, militarizm arasındaki bağlantılara dikkat çekince, "homofobi kimin meselesi?" sorusu akademide ve sivil toplumun farklı kesimlerinde sahiplenildi. Böylece Homofobi Karşıtı Buluşma’yı kendi mücadele alanlarına uyarlayarak, şehirlerinde ve kampüslerinde örgütlemek isteyen öğrenci toplulukları ve sivil toplum örgütleri ortaya çıktı. Bu sayede LGBT bireylerin henüz görünür olamadıkları şehir ve kampüslerde de homofobi meselesi tartışılabiliyor.”
 
Homofobi Karşıtı Buluşmanın yerel ayakları için Kaos GL’den Umut Güner ile umut@kaosgl.org adresinden iletişime geçilebilir
 

* Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Canada Fund for Local Initiatives tarafından desteklenmektedir.


Etiketler: yaşam
Nefret