05/04/2019 | Yazar: Yıldız Tar

Homofobik hekim, İstanbul Valiliği’nin kendisi hakkında soruşturma izni vermesine itiraz etti. Mahkeme, itirazı reddetti.

Homofobik hekim hakkında soruşturma iznine itiraz reddedildi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hastasına cinsel yönelim temelli ayrımcılık uygulayan, hastane kayıtları ve adresini sosyal medyadan paylaşan homofobik hekim, İstanbul Valiliği’nin kendisi hakkında soruşturma izni vermesine itiraz etti. Mahkeme, itirazı reddetti.

Eşcinsel genç Cem; kendisine cinsel yönelim temelli ayrımcılık uygulayan, randevu sırasında “oğlum mu diyeyim, kızım mı bilemedim” diyen ve ardından kendisini sosyal medyada homofobik söylemlerle hedef gösteren, hastane kayıtlarını ve adresini sosyal medyada paylaşan doktor hakkında Temmuz 2018’de suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Maltepe Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği'nde görev yapan Uzm. Dr. N.K.Ö.’yü İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. Hekim hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de başvurdu.

İstanbul Valisi, Uzm. Dr. N.K.Ö. hakkında soruşturma izni verilmesine karar verdi. Vali, kararında “konunun adli merciler tarafından aydınlatılması” gerektiğini söyledi.

Homofobik hekim bu karara itiraz etti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi hekimin itirazını değerlendirdi ve itirazın reddedilmesine karar verdi. Mahkeme, “soruşturma başlatılması için yeterli bilgi ve belgenin mevcut olduğunu” söyledi.

Sosyal medyada nefrete avukat da katılmıştı

Uzm. Dr. N.K.Ö., kendi sosyal medya hesabından Cem’in ev adresini ve ismini paylaşmıştı. N.K.Ö., sosyal medya gönderilerinde “İ… te sınır yok”, “Poposunun reklamını yapıyor herhalde” gibi homofobik ifadeler kullanmıştı. N.K.Ö.’nün bu paylaşımının altına çok fazla kişi de nefret söylemi içeren yorumlar yapmıştı. Bu yorumları yapanlardan biri de Av. Saygın B. G. idi.

Cem, avukat hakkında da suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Av. Saygın B.G., İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na savunmasını iletti. Kendi sosyal medya hesabından savunmasının tam metnini paylaşan Av. Saygın B. G., homofobisini burada da sürdürdü.

İlgili haberler:

“Hekimler ayrımcılık içermeyen ifadeler kullanmalı, yargılayıcı olmamalı”

Homofobik hekim hakkında suç duyurusu ve Tabip Odası’na şikayet

Valilik homofobik hekim hakkında soruşturma izni verdi

 


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret