26/06/2018 | Yazar: Kaos GL

​İstanbul Onur Haftası’nda çatışkı çözümleme ve dönüştürme antrenmanı yapıldı.

“İhtiyaçların karşılanmadığı yerde çatışmalar ortaya çıkar” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul Onur Haftası’nda çatışkı çözümleme ve dönüştürme antrenmanı yapıldı: “Aktivist harekette de ilişkilerimizde de sorgulamamız gereken noktalar var.”

Bu yıl “Sınır” temasıyla yapılan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası panel, söyleşi ve atölyelerle devam ediyor.

Haftanın ikinci gününde (26 Haziran) Çatışkı Çözümleme ve Dönüştürme Atölyesi yapıldı. Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleşen antrenmanda Umut Güven, Umut Avcı ve Birsen Atakan kolaylaştırıcılık yaptı.

“Güçlü olup ‘kazanmak’ değil, işbirliği yapmak”

Konuşmasına çatışkı kavramını tanımlayarak başlayan Umut Güven, her çatışkının karşılanmamış bir ihtiyacımızdan kaynaklı olabileceğinin altını çizdi. Şiddetsiz iletişimin taraflar arası çatışkı çözümlemede hayati önemini olduğunu, “Çatışkılar hayatımınızın kaçınılmaz gerçeği. Onları tanıyarak, ilerlemek adına bir basamak olarak kullanmakta şiddetsiz iletişim çok önemli. Sistem bizlere ‘güçlü ol, kazan’ içgüdüsünü aşılasa da, işbirliği ile alternatif çözümler üretebiliriz” sözleriyle vurguladı.

Umut Güven, “Aktivist örgütler arasındaki çatışkıların ve çözümleme süreçlerini de göz önünde bulundurduğumuz takdirde, sistemin dayatmalarındansa, alternatif paradigmalar üstünden çatışkılarımızı dönüştürebiliriz” dedi.

“Her çatışkı, bir değişim potansiyeli taşır”

Umut Güven, kişiler arası ilişkilerde veya gruplar arası çatışkılarda olsun, her çatışkının bir yenilenme ve değişme potansiyeli taşıdığını belirtti:

“Her çatışkı, bir değişim potansiyeli taşır. Bunun için tarafların gönüllü olmasıyla, kriz anına ulaşmadan değişime ulaşmak çok kritik. Bu sürecin farkında olduğumuz takdirde çok besleyici sonuçlar elde edebiliriz. Yeter ki bizler bir şeyleri değiştirmeye ve dönüştürmeye istekli olalım. Aktivist harekette de, ilişkilerimizde de bu sorgulamamız gereken bir nokta.”

“Ben sorunun bir parçasıyım”

Antrenman katılımcıların da dahil olduğu oyunlar ve egzersizlerle devam etti. Kolaylaştırıcılardan Umut Avcı, “Çatışkı çözümlemede tutumlarımızı tanımlamak önemli. Kendimizin de sorunun bir parçası olduğunu kabullenerek bu yolculuğa başlayabiliriz. Belirli aşamalardan sonra da değişime hazır olduğumuz aşamaya varmış oluruz” sözleriyle çatışma çözümündeki tutumlara dikkat çekti.

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası tam programı için tıklayınız.


Etiketler: yaşam
İstihdam