31/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Hindistan’da Trans Hakları Yasası nasıl kabul edildi? Yasadan sonra neler değişti?

İlham verenlerde bugün: Hindistan Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hindistan’da Trans Hakları Yasası nasıl kabul edildi? Yasadan sonra neler değişti?

Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin İngiliz sömürgeciliğinden kalma homofobik yasa maddesini gözden geçireceğini açıklaması üzerine bir kutlama, 2016, Fotoğraf: Sajjad Hussain/AFP/Getty Images

Dünyanın tüm bölgelerinde parlamenterler, LGBTİ+’ların içerilmesini ve insan haklarını geliştirecek somut adımlar atmak adına bir dizi strateji uyguluyor. Hindistan bu ülkelerden biri.

7 Hindistan’da 2015 yılında milletvekili Tiruchi Siva tarafından sunulan trans kişilerin haklarını tanıyan yasa tasarısı oybirliği ile kabul edildi. Trans hakları yasasında eğitim, istihdam, ekonomik yardım ve toplumsal içermecilik konularında 58 madde bulunuyordu.

Ayrımcılığa tek çare yasa

Yasa ile translar için Ulusal Komisyon, Eyalet Komisyonu, İş Bulma Kurumu ve Trans Hakları Özel Mahkemeleri kuruldu. 25 Nisan 2015’te The Indian Express gazetesine konuşan vekil Siva, “Çok mutlu ve heyecanlıyım. Transların nasıl ayrımcılığa ve istismara uğradığını görmüş biriyim. Buna tek çözümün bir yasa olduğunu düşündüm” dedi.

Siva yalnız değildi

Vekil Siva bu mücadelesinde yalnız değildi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın da desteklediği sivil toplum ortakları süreci birlikte yürüttü. Tasarı Hindistan Parlamentosu Eyaletler Meclisi’ne gelmeden önce eyalet düzeyinde ve ulusal düzeyde topluluk temsilcileri ve parlamenterler ile istişareler gerçekleşti.

Hindistan’da LGBTİ+ aktivistlerinin hak mücadelesi sürüyor. Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin İngiliz sömürgeciliğinden kalma homofobik yasa maddesi hakkında vereceği karar aktivistler tarafından merakla bekleniyor.

Buradaki bilgiler “İnsan Haklarının Geliştirilmesi ve LGBTİ Kişilerin İçerilmesi: Parlamenterler için bir El Kitabı”ndan derlendi. İlgili yayına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili haber:

İlham verenlerde bugün: Nepal

İlham verenlerde bugün: Tunus

İlham verenlerde bugün: Fiji

İlham verenlerde bugün: Arjantin

İlham verenlerde bugün: Bosna-Hersek

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam