16/08/2018 | Yazar: Kaos GL

Şili, interseks çocukları koruma amacıyla kurduğu çalışma grubu ile neleri başardı?

İlham verenlerde bugün: Şili Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Şili, interseks çocukları koruma amacıyla kurduğu çalışma grubu ile neleri başardı?

Fotoğraf: Şili'nin başkenti Santiago'da Pride, 2015

Dünyanın tüm bölgelerinde parlamenterler, LGBTİ+’ların içerilmesi ve insan haklarını geliştirecek somut adımlar atmak adına bir dizi strateji uyguluyor. Şili bu ülkelerden biri.  

Şili de Malta gibi interseks çocukları, ‘normalleştirilme’ tedavi ve operasyonlarından koruyor. İlgili yasaya dair çalışmalar 2014 yılında başladı.

2014’te, Şili Devlet Başkanı, ilgili yasa ve politikaların Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin gereklerine uyumlu hale getirilmesi için bir Ulusal Çocuk Konseyi kurdu. Konsey, tüm bakanlıkların, parlamenterlerin, yargı organının ve sivil toplumun temsilcilerini bir araya getirdi.

Konseyin ardından Sağlık Bakanlığı interseks kişilerle ilgili konularda çalışan bir çalışma grubu kurdu. Bakanlık ayrıca 22 Aralık 2015 tarihli ve 18 sayılı “İnterseks çocuklara sunulan sağlık hizmetlerinin bazı unsurları” başlıklı bir genelge çıkardı.

Peki, bu genelge neyi kapsıyor? Genelge, İnterseks çocukların kendi bedenleri üzerinde karar vermeleri için henüz yaşlarının çok küçük olması nedeniyle geriye dönüşü olmayan üreme organı ameliyatları dâhil, interseks çocukların ‘normalleştirilmesi’ için gereksiz tedavileri durduruyor.

Şili ayrıca 2016 yılında, Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamındaki teminatlarla ilgili ayrımcılık yasağı tasarısının 8. Maddesine ‘cinsel özellikler’ kategorisini de ekledi.

Buradaki bilgiler “İnsan Haklarının Geliştirilmesi ve LGBTİ Kişilerin İçerilmesi: Parlamenterler için bir El Kitabı”ndan derlendi. İlgili yayına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili haber:

İlham verenlerde bugün: Nepal

İlham verenlerde bugün: Tunus

İlham verenlerde bugün: Fiji

İlham verenlerde bugün: Arjantin

İlham verenlerde bugün: Bosna-Hersek

İlham verenlerde bugün: Hindistan

İlham verenlerde bugün: Mozambik

İlham verenlerde bugün: El Salvador

İlham verenlerde bugün: Uruguay

İlham verenlerde bugün: Malta


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam