08/06/2020 | Yazar: Kaos GL

İlksen, Ecemen ve Sema’nın “Feminist Mekan’da Cuma Buluşmaları” kapsamında yaptığı “Türkiye’de Transfeminizm Mücadelesi” sunumu Spotify’da podcast olarak yayında.

İlksen, Ecemen ve Sema ile “Türkiye’de Transfeminizm Mücadelesi” podcasti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Feminist Mekan’da (İstanbul) 2018 Kasım’ından bu yana süren “Cuma Buluşmaları” kayıtları Mart ayından beri Spotify’da yayınlanıyor.

Buradan göz atabileceğiniz Feminist Mekan’da Cuma Buluşmaları profilinde bugün İlksen, Ecemen ve Sema’nın “Türkiye’de Transfeminizm Mücadelesi: Dünden Bugüne Yarın için Notlar” başlıklı sunumu aşağıdaki açıklama ile podcast olarak yayınlandı:

“Transfeminizm nedir? Türkiye’de transfeminizme neden ihtiyaç duyulmuştur? Türkiye’de trans hareketi tarihsel olarak nasıl dönüşümler geçirmiştir? Bir trans erkek neden feministlerle birlikte mücadele etmek ister? Erkek olmak bir avantaj mıdır? Trans kadınlar natrans kadınlara göre daha dezavantajlı mıdır? Hangi cinsiyet kimliği daha avantajlıdır?”

“Kadın olunmaz kadın doğulur mu, yoksa kadın doğulmaz kadın olunur mu? İkili cinsiyet sistemi nedir? Nasıl çalışır? Kimleri içerir? Kimleri dışarıda bırakır? Transnormativite nedir? Kadınlığın ve erkekliğin ölçüsü nedir? Kadınlık ve erkeklik görünen, tespit edilebilen veya hesaplanan şeyler midir?”

“Bedenimiz bizimdir derken başka bedenlerle nasıl şiddetsiz ilişiler kurabiliriz? Feminizmin ve trans aktivizmin beden politikalarını, vegan aktivizmi ile nasıl birlikte düşünebiliriz?”

“Trans Dışlayıcı Radikal feminizm olgusu nereden ortaya çıkmıştır? Trans dışlayıcı radikal feminizm olgusuna dair güncel çatışma ve tartışmaları toplumsal cinsiyet karşıtı muhafazakâr ideolojiler bağlamında nasıl değerlendirebiliriz? Aktivist alanlarda şiddet, dışlama, marjinalleştirme, ifşa kültürü, çatışma ve kutuplaşma gibi sorunların ötesine geçebilmek için ne tür yöntemler izleyebiliriz?”

“Translar ve natrans kadınlar neye öfkeli? Heteropatriarkal sistemin bize yaşattığı duygularla nasıl başedebiliriz? Şiddetsiz iletişim ve mücadele yöntemleri neler olabilir? Feminizmden ne bekliyoruz, nasıl bir feminist özne, nasıl bir gelecek tahayyül ediyoruz?”

“Tüm bu sorular etrafında kişisel hikayelerimizi paylaşıyor, benim de söyleyecek sözüm var, benim de hikayem var diyen herkesi …. podcasti dinlemeye bekliyoruz. Feminizm yaşatır. Trans candır, güzeldir.”

Yayını buradan dinleyebilirsiniz.


Etiketler: kadın, yaşam
nefret