21/05/2021 | Yazar: Kaos GL

Gerçek hayatlardan esinlenerek senaryolaştırılan, “Koza”nın ilk teaser’ı yayınlandı.

İnternet dizisi Koza’nın teaser’ı yayında Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yapımcılığını Göksu Başaran’ın üstlendiği, senaryosunu Serdar Saraçoğlu'nun yazdığı Koza dizisinin teaser’ı yayınlandı.

“Koza”, iki trans kadının hayatı üzerinden kimlik çatışmalarını, yaşam zorluklarını, kadın cinayetlerini ve politik oluşunu ekranlara taşıyacak, bir dizi film.

Dizinin tanıtımı şöyle:

“Koza, yaşamın zorluklarına rağmen var olma, görünür olma adına güç bir mücadelenin gösterimine arz edilmiş ve iki trans kadının iş hayatlarında, yaşadıkları toplumda kendilerine karşı gösterilen ön yargının gereksizliğine göndermeler yaparak, hayatın tüm renklerini barındıran yaşamlara da yetecek kadar büyük olduğunun bir göstergesi olacaktır.”

Gerçek hayatlardan esinlenerek senaryolaştırılan, "Koza" dizisi, yakında,  YouTube @kozadizi kanalında yayınlanacak.

“Sude bu hayatta yalnız değildir”

Teaser’ı yayınlanan bölümde Sude, hasta ve yatalak annesinin hayatta kalmasını sağlamak ve iyileşmesi adına gece seks işçiliği yapar, tüm geçimini de bu işten sağlar. Hasta annesi, Sude'nin seks işçiliği yapmasından “rahatsızdır”:

“Zorlu hayat mücadelesi, Sude'yi ne kadar güç durumda ve çaresiz bıraksa da Sude bu hayatta yalnız değildir. Kozalarından gün yüzüne zorlu bir direnç göstererek çıkan rengarenk kelebeklerin hayatı ve hayat mücadelesi, tüm insanlığın farkında olmadığı ortak kutlu mücadelesidir.”

internet-dizisi-koza-nin-teaser-i-yayinda-1

“Bu resmi değiştirmek için…”

“Her bölümde gerçek hayat hikayeleri olacak” diyen Başaran çekimler sırasında diziyi KaosGL.org’a şöyle anlatmıştı:

“Dizinin başrolünde iki trans kadın oyuncu varız. Her bölümde hayat hikayelerinden yazılmış bir senaryo ile karşınızda olacağız. Şimdiye kadar üç bölüm yazıldı. Önümüzdeki günlerde de çekmeye başlayacağız. Çok heyecanlıyız.

“Koza bir yaşam mücadeleleri hikayesi. Trans kadınların verdiği yaşam mücadelesini anlatacağız. Anaakım medyada, dizi ve filmlerde bize yer verilmiyor. Oyunculuk yaptığım için çok yakından görüyorum bunu. Roller verilmiyor. Sansür var. Bu resmi değiştirmek için bir gayret işe koyuldum ve böyle bir proje ürettim. Kendi tecrübelerimden yola çıktık. İlerleyen bölümlerde başka LGBTİ+ oyuncuları da dahil edeceğiz. Trans erkek oyuncuların da yer almasını istiyoruz. Trans erkeklerin hayat hikayelerini de anlatabilmek isteriz.”

Teaser’ı aşağıdan izleyebilirsiniz…


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: kadın, medya, kültür sanat
İstihdam