19/04/2021 | Yazar: Yıldız Tar

Yapımcılığını trans kadın oyuncu Göksu Başaran’ın üstlendiği, Koza’nın çekimleri başladı. Başaran diziyi KaosGL.org’a, “Trans kadınların yaşam mücadelelerini anlatacağız. Çok heyecanlıyız” diye anlattı.

Trans kadınların yaşam mücadeleleri yakında internet dizisi olacak: Koza! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yapımcılığını Göksu Başaran’ın üstlendiği, senaryosunu Serdar Saraçoğlu'nun yazdığı, yönetmenliğini Kevin Leonardo Jose Arthur'un üstlendiği Koza dizisinin çekimleri başlıyor.

Dizide Başaran aynı zamanda Sinem karakterine hayat verecek. Trans kadın oyuncu Bergüzar Bercan Meran ise Sude karakteriyle ekran karşısında olacak. Dizinin Youtube’tan yayınlanması planlanıyor.

Hayat hikayelerinden Youtube’a

Haberi alır almaz Göksu Başaran’ı aradık ve projeyi kendi ağzından dinledik. “Her bölümde gerçek hayat hikayeleri olacak” diyen Başaran diziyi KaosGL.org’a şöyle anlattı:

“Dizinin başrolünde iki trans kadın oyuncu varız. Her bölümde hayat hikayelerinden yazılmış bir senaryo ile karşınızda olacağız. Şimdiye kadar üç bölüm yazıldı. Önümüzdeki günlerde de çekmeye başlayacağız. Çok heyecanlıyız.”

trans-kadinlarin-yasam-mucadeleleri-yakinda-internet-dizisi-olacak-koza-1 

Fotoğraf: Göksu Başaran

“Yaşam mücadelesi hikayeleri”

Dizinin her bölümünde konuk oyuncular da yer alacak. Başaran, ilk konuk oyuncunun Suna Selen olacağını müjdeledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Koza bir yaşam mücadeleleri hikayesi. Trans kadınların verdiği yaşam mücadelesini anlatacağız. Anaakım medyada, dizi ve filmlerde bize yer verilmiyor. Oyunculuk yaptığım için çok yakından görüyorum bunu. Roller verilmiyor. Sansür var. Bu resmi değiştirmek için bir gayret işe koyuldum ve böyle bir proje ürettim. Kendi tecrübelerimden yola çıktık. İlerleyen bölümlerde başka LGBTİ+ oyuncuları da dahil edeceğiz. Trans erkek oyuncuların da yer almasını istiyoruz. Trans erkeklerin hayat hikayelerini de anlatabilmek isteriz.”

Diziye sponsor arayışı sürüyor

Başaran, bir yandan da sponsorluk arayışlarının devam ettiğini söylüyor:

“Amacım görünür olmak. Ben uzun süredir iş gelsin diye bekliyordum. Oturdum düşündüm ve sansürsüz en iyi kendimi ifade edebileceğim yerin Youtube olduğuna karar verdim. Bayağı zor da bir işe giriştik ve sponsor arayışlarımız devam ediyor. Umuyoruz ki projemiz için sponsor da bulabileceğiz.”

Dizinin yayınlanacağı Youtube kanalı ve sosyal medya adresleri şöyle:

Koza Dizi Youtube

Koza Dizi Instagram

Koza Dizi Twitter


Etiketler: kadın, kültür sanat
İstihdam