09/02/2021 | Yazar: Kaos GL

İnterseks gençler sıklıkla tacize, zorbalığa, sözlü ve fiziksel saldırılara, saldırgan ve tehditkar yorumlara maruz kalıyorlar ve kendileri gibi bedenler hakkında zayıf veya olumsuz bilgiler alıyorlar.

İnterseks gençler ayrımcılık, fiziksel şiddet ve tacizle karşı karşıya Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye ve dünyadan interseks haklarına ilişkin gelişmeleri okurlarla buluşturmak amacıyla kurulan websitesi İnter Dayanışma, Organisation Intersex International Europe’un (OII EUROPE) “Intersex Youth Face Discrimination, Physical Violence and Harassment” yazısını Türkçeye kazandırdı.

“İnterseks gençler, tam potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olan ve kendilerini dahil edilmiş, güvende ve taciz ve ayrımcılıktan uzak hissetmelerini sağlayan bir eğitim ortamını hak ediyor. Bedensel ve kişisel çeşitliliği bir katma değer olarak destekleyen okul programları herkesin hakkı.

Maalesef bugün Avrupa’daki gerçek bu değil. Aksine, interseks gençler sıklıkla tacize, zorbalığa, sözlü ve fiziksel saldırılara, saldırgan ve tehditkar yorumlara maruz kalıyorlar ve kendileri gibi bedenler hakkında zayıf veya olumsuz bilgiler alıyorlar.

AB Temel Haklar Şartı’nda yer alan, özellikle de insan onuru hakkını (Madde 1), eğitim hakkını (Madde 14) ve çocuğun kendisi için gerekli olan korunma, bakım ve esenlik hakkını (Madde 24) koruyan maddeleri uygulamaya koymanın tam zamanı.

Bu nedenle, tüm AB üye devletlerini şunları yapmaya çağırıyoruz…”

Yazının tamamını okumak için burayı ziyaret edin.


Etiketler: yaşam
Telegram