20/08/2018 | Yazar: Kaos GL

“Ben dile getirmediğim sürece benim ve cinsel organım/organlarım hakkında tahminlerde bulunmayın.”

İnterseksler arkadaşlarından neler bekliyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Ben dile getirmediğim sürece benim ve cinsel organım/organlarım hakkında tahminlerde bulunmayın.”

Fotoğraflar: 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Jurnal Sokak, Gözde Demirbilek / Kaos GL

Erkek ya da dişi kategorilerine beklendiği şekilde uymayan ya da her iki kategoriye de giren cinsiyet özellikleri ile doğan interseksler rızaları olmadan, insanlık dışı ve aşağılayıcı cerrahi ve hormonal prosedürlere tabi bırakılıyor ve toplumda da çeşitli ayrımcılığa maruz kalıyor.

Peki, tıptan bedensel bütünlüğünün korunması ve kendi kaderini tayin hakkını; toplumdan da ayrımcılıkların son bulmasını talep eden interseksler arkadaşlarından neler bekliyor?

1-Özelime saygı duy

Lütfen baskı yapmayın. Hazır hissettiğimde insanlarla ne/neyi paylaştığım beni ilgilendirir.

2--Tahminlerde bulunma

Ben dile getirmediğim sürece benim ve cinsel organım/organlarım hakkında tahminlerde bulunmayın.

3-Sende kalsın

Seninle paylaştığım şeyleri iznim olmadan başkalarına anlatma. Ailen, arkadaşın, senin için önemli birisi ya da öğretmenin olsa dahi paylaşma. Eğer birine söylediysen bunu bilmek benim hakkım. Unutma bu benim deneyimim senin değil.

4-Sorun

Eğer anlattığımız şeyler size anlaşılır gelmiyorsa lütfen sorun.

5-Duygularımı destekleyin

Benim bir yolculukta olduğumu ve hâlâ gidecek çok yolumun olduğunu anlayın. Nasıl hissettiğimi sorun ve beni önemsediğinizi gösterin.

6-Güvenli alan yaratın

Bununla birlikte hakkımda insanların “anormal” olduğumu düşünmesi beni korkuttuğun bilmenizi istiyorum. Bizlere güvenli alanlar sağlayın.

7-Aile ısrarı

Çoğu interseks bireyin biyolojik çocuğu olmayabilir. Kısırlıkla mücadele ise çok zor bir süreç olabilir. Lütfen ‘evlat edinebilirsin’ demeyin. Aile inşa etmenin birçok yolu vardır ve tüm seçeneklere saygı duyun.

8-Tıbbi sürece dair

Kişisel rızam ile ya da rıza dışı ameliyat/ameliyatlar olmuş olabilirim. Doktorlar ve insanlar dahi beni ötekileştirdiği için kendimi kabullenmek zor olabilir. Ayrıca duygularımı ve davranışlarımı etkileyen farklı hormon ilaçları kullanmak zorunda olabilirim. İhtiyacım olduğunda destek için yanımda olacağınızı hatırlatın.

*Burada yer alan bilgiler Kaos GL Derneği’nin yayınladığı “LGBTİ’nin İ’si: İnterseksler Vardır” broşüründen alınmıştır. Broşürün tamamı için burayı ziyaret edebilirsiniz


Etiketler: yaşam
nefret