07/06/2017 | Yazar: Kaos GL

İrlanda’nın yeni başbakanı, Fine Gael Partisi’nin eşcinsel vekili Leo Varadkar oldu.

İrlanda: Eşcinselliğin suç sayıldığı yıllardan eşcinsel başbakana Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İrlanda’nın yeni başbakanı, Fine Gael Partisi’nin eşcinsel vekili Leo Varadkar oldu.

İrlanda’da, başbakan Enda Kenny’nin istifasının ardından İskan Bakanı Simon Coveney ve Sosyal Koruma Bakanı Leo Varadkar’ın aday olduğu başbakanlık seçimi yapıldı. Seçimde yeni başbakan %60 oyla merkez sağ Fine Gael Partisi’nin eşcinsel vekili Leo Varadkar oldu. İrlanda Meclisi üyeleri, senatörler, milletvekillerinden oluşan seçmen kurulu ile parti üyeleri ve yerel temsilcilerin oylarıyla belirlendi. 2015 yılında yapılan referandumda eşcinsel evliliğe onay verilmesiyle eşcinsel olarak açılan 38 yaşındaki Leo Varadkar, başbakanlık koltuğunu Enda Kenny’den devraldığında İrlanda’nın en genç başbakanı ünvanına sahip olacak.

“Benim seçilmem ön yargının kalmadığını gösteriyor”

1993 yılına kadar eşcinselliğin yasak olduğu ve Avrupa’nın en muhafazakâr ülkelerinden biri olan İrlanda’da, eşcinsel başbakan seçildikten sonra “Benim seçilmemin gösterdiği tek şey artık Cumhuriyette önyargı kalmadığıdır” dedi.

Eşcinsel evliliğe %62 “Evet” 

2015 yılında eşcinsel evliliğin oylandığı referanduma %60’ın üzerinde katılım sağlanmış ve %62 oyla “Evet” kazanmıştı. İrlanda eşcinsel evliliği yasallaştıran on dokuzuncu ülke olurken, yasallaştırma sürecini referandumla izleyen ilk ülke olmuştu. Katolik kilisesi eşcinsel evliliğin yasal hale gelmesine şiddetle karşı çıkıyordu. Vatikan Başbakanı Pietro Karolin “Sadece öğretilerin yenilmesinden bahsedemeyiz, insanlığın yenilmesi söz konusu” demişti. Bugün İrlanda’nın artık eşcinsel başbakanı var.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret