24/11/2020 | Yazar: Kaos GL

“Planet Lubunya” buluşması 27 Kasım’da İstanbul ve Berlin’i bir araya getirecek.

İstanbul & Berlin'de queer ortam ve daralan alanlar Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Heinrich Böll Vakfı, “İstanbul & Berlin'de queer ortam ve daralan alanlar” etkinliği düzenliyor. 27 Kasım’da İstanbul saatiyle 21.00’de yapılacak etkinlikte panel ve performanslar olacak.

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

Etkinlik tanıtım metni şöyle:

Son aylarda iktidarın en yüksek makamlarından artarak gelen homofobik söylem; Türkiye’nin zaten savunmasız LGBTIQ+ toplumunu riske atarak, bölge ülkelerde işkence ve zulme maruz kalan pek çok LGBTIQ+’lar için nispeten açık Müslüman bir toplum olma imajından geriye kalanı da lekeledi.

Erdoğan hükümeti iktidara geldiğinde ayrımcılığa karşı pek çok öleme dair yol almaya başlamıştı ve AB’ye katılım müzakere süreci LGBTIQ+ hareketinin desteklenmesini sağladı. İstanbul Onur Yürüyüşü, Orta Doğu’nun en büyük yürüyüşü haline geldi ancak 2015 yılında yürüyüşü’nün yasaklanmasıyla beraber AKP’nin LGBTIQ+ bireylere yönelik politikaları da gittikçe daha baskıcı bir hal aldı.

Tüm bu gelişmelerin üzerine COVID-19 pandemisi sınırlı sayıdaki (güvenli) alanın daralmasına yol açarak LGBTIQ+ topluluğunu sert bir şekilde etkiledi. Eğlence mekanlarının kapatılması pek çok performans sanatçısının gelir sağlamasına engel oldu. ‘Dudakların Cengi’ gibi dikkat çeken drag performanslar aynı sebepten durduruldu.

Benzer şekilde büyük bir kuir topluluğa sahip Berlin’de LGBTIQ+ bireyler kuir alanların, barların ve gece kulüplerinin kapanması üzerine ciddi zorluklar yaşıyor. Özellikle maddi gelir, sağlık sigortası ve dil bariyeri gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda çok daha güvencesiz bir hayatı olan bu insanlar için güvensizlik hissi daha ağır oluyor.

İstanbul ve Berlin; LGBTIQ+ topluluklar arasındaki dayanışmasıyla büyük bir geçmişe sahip iki şehir. Bizler de bu dayanışmayı Covid-19 pandemisi ortamında bir online platforma taşımayı hedefliyoruz.

Güvenli alanların kapatıldığı bir zamanda Planet Lubunya ile online bir alan oluşturmak istiyoruz. İstanbul ve Berlin’den güncel politik durumu ve pandemi zamanı alternatif dayanışma yöntemlerini konuşmak üzere LGBTIQ+ aktivistleri ve drag performanslarıyla pek çok sanatçıyı ağırlıyoruz. Kutlama ve dayanışma dolu bir gece planlıyoruz. Bize katılın!

Panel konuşmacıları:

Jilet Sebahat

Madir Öktiş

Aleyna Fox

Efecan

LEMAN

Michael Daoud (Bolbola Fucktional)

Performanslar:

Akış Ka

Aria Na Selectra

Latengri

Tusidi

Syntia

Tendergender

Florence Konstantina Delight

LEMAN

Bolbola Fucktional

Cupcake

Moderasyon: İrem Aydın & Efe Durmaz


Etiketler: kültür sanat, yaşam, dünyadan
nefret