13/10/2021 | Yazar: Kaos GL

Pozitif-iz Derneği tarafından başlatılan “HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi” kapsamında İstanbul’un iki yakasında belirlenmiş laboratuvarlarda hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücretsiz olarak HIV testi yaptırabilirsiniz.

İstanbul’da iki yeni ücretsiz ve anonim HIV test merkezi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pozitif-iz Derneği tarafından başlatılan ve Gilead Science tarafından desteklenen “HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi” kapsamında hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücretsiz olarak HIV testi yaptırabilirsiniz.

Nasıl ve nerede?

HIV testleri, İstanbul’da her hafta Cumartesi günü özel bir laboratuvarda yapılıyor. Test günleri bir Cumartesi Fatih-Haseki’de, diğer Cumartesi Kadıköy’de olacak şekilde ilerliyor.

Test yaptırmak için, 11:00–19:00 saatleri arasında Pozitif-iz’in 0543 241 41 03 numaralı hattına Whatsapp veya Telegram üzerinden yazarak randevu almak gerekiyor.

Randevunuzu oluşturulduktan sonra size bir kod numarası verilecek. Bu kod numarası ile randevu saatinde gittiğinizde, merkezde sizi Pozitif-iz Derneği danışmanı karşılayacak. Test öncesinde HIV ile ilgili genel bir bilgilendirme yapılacak.

Bir hemşire tarafından test için örnek alım işlemi yapılacak ve 20 dakika sonra sonucunuz danışmanlık verilerek açıklanacak.

Dernek ile iletişime geçtiğinizde verdiğiniz bilgiler 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Pozitif-iz Derneği tarafından korunacak, üçüncü şahıs ve kurumlar ile paylaşılmayacak.

Neden HIV testi yaptırmalıyım?

Türkiye’de her yıl HIV tanısı alan insanların sayısı hızla artmaktadır ve binlerce kişi test yaptırmadığı için durumundan habersizdir. HIV, durumundan haberdar olunmaması nedeniyle yayılmaya devam etmektedir.

HIV, uzun yıllar belirti vermeden ve dolayısıyla hiç fark edilmeden vücutta çoğalabilir. Yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar ve kişi sağlık şikâyetleri üzerine hastaneye başvurarak tanı alır. Geç tanı nedeniyle olağan sağlık haline geri dönülmesi zahmetli ve zaman alabilir. Oysaki erken dönemde tanı alan HIV pozitif kişiler bu sağlık sorunlarını yaşamadan tedaviye başlarlar ve herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirler.

Ayrıca, düzenli tedavi alan HIV pozitif kişilerde HIV baskılanır ve kan testlerinde Belirlenemeyen=Bulaşmayan olarak tanımlanan düzeye iner. Böylece kanda belirlenemeyen düzeydeki HIV, cinsel yolla başkalarına aktarılamaz.

Ücretsiz ve anonim test hizmeti alabileceğiniz yeni iki merkezden randevu almak için Pozitif-iz Derneği ile hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Etiketler: yaşam, sağlık, sağlık hakkı
İstihdam