26/06/2018 | Yazar: Kaos GL

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bugünki (26 Haziran) programına göz attınız mı?

İstanbul Onur Haftası’nda bugün: ‘Onarım terapisi’, ‘LGBTİ+’nın +’sı’ ve dahası… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bugünki (26 Haziran) programına göz attınız mı?

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın ikinci günü dopdolu. Video aktivizm, çatışkı çözümleme, queer bondage atölyelerinin yanı sıra; “Onarım Terapisine Karşı Olumlayıcı Terapi”, “Sınırın PsikoPolitiği” ve “LGBTİ+’nın +’sı nedir?” oturumları katılımcıları bekliyor.

Bugünün programı şöyle:

 

26 Haziran Salı

 

Atölye: Video Aktivizm

Saat: 10:00 - 13:00 Yer: Şiddetsizlik Merkezi

Seyri Sokak Video-eylem Atölyesi olarak, hak ve özgürlük ihlallerini, top- lumsal mücadeleleri, sivil toplum hareketlerini ve sokağı doğrudan kay- dedip, çevrimiçi kanallar aracılığıyla halka ulaştırmak; kolluk kuvvetlerinin eylemciler ve halk üzerindeki şiddetini kaydedip, hukuki süreçte delil olarak kullanılmasına olanak sağlamak; tüm mücadelelerin görsel tarihini kayıt altına alarak, toplumsal bir bellek oluşturmak, gerçeğin tanığı ve göstereni olmak amacındayız. Atölye çalışmaları ile gönüllü katılımcılarla deneyimlerimizi paylaşıyor, video eyleme ilişkin ve ihtiyaç duyulan teknik ve teorik bilgileri aktararak sokaktaki kamera sayısını artırmaya; kanıt, kanıt, haber hakkı bilincini yaymaya çabalıyoruz.

Kolaylaştırıcılar: Sibel Tekin

*3 gün süren bir atölyedir. Katılımcıların dizüstü bilgisayar getirmesi ve etkinlik 25 kişi ile sınırlı olduğundan katılacakların istanbulpride@gmail. com adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir.

 

Atölye:  Çatışkı  Çözümleme Atölyesi

Saat: 14:00 - 18:00  Yer: Şiddetsizlik Merkezi

Farklılıklarımızla birlikte yaşayabilmek için dünyayı değiştirmek üzere çık- tığımız yolda, biz farklılıklarımızla bir arada kalabiliyor muyuz?

Çatışmalardan kaçmak mümkün mü? Kişilerarası çatışkılarımız bizi zayıfla- tır mı yoksa çatışkılarımızı çözümlemeye çalışmakla mı güçleniriz?

Karşı durduğumuz heteronormatif, ikili cinsiyeti dayatan, patriyarkal ve de üstüne kapitalist dünyanın dayattığı, içselleştirdiğimiz, normalleşmiş dev madilikler, gökkuşağının altında da çatışkılarımızı çözmeyi zorlaştırıyor olabilir. Kurtulmuş lubun var mı ki? Gelin çatışkılarımız bize ne anlatır birlikte bakalım, birlikte çalışalım, güçlenelim. Çatışma çözümüne oyunlarla ve egzersizlere kendimizden başlayarak bir giriş yapalım.

Antrenmanımızın dili Türkçedir. Katılım en fazla 20 kişiyle sınırlıdır. Katılmak isteyenlerin istanbulpride@gmail.com’a mail göndermeleri gerekmektedir.

 

Panel: Onarım Terapisine Karşı Olumlayıcı Terapi

Saat: 17:00-19:00 Yer: Cezayir

Onarım terapisine karşı olmak, LGBTİ+ dostu olmak ve hatta LGBTİ+ te- rapist olmak artık yeterli değil. LGBTİ+’lar artık LGBTİ+ olumlayıcı terapi istiyorlar.

LGBTİ+ danışanlarla çalışırken terapistlerin olumlayıcı LGBTİ+ terapi uygu- laması, LGBTİ+fobinin etkilerini anlaması, danışanlarının içselleştirilmiş LGBTİ+fobisinin üstesinden gelebilmeleri için yardımcı olabilmeleri ve danışanları istemiyorsa terapiyi cinsel yönelimleri üzerine yoğunlaştırmamaları terapinin etkili olması açısından önemli unsurlardır.

Panel sırasında LGBTİ+ onarım terapisi ve LGBTİ+’ların üzerinde yarattığı hasarlar, bu terapi yönteminin uygulanması ile ilgili etik sorunlar ve onarım terapisine bir alternatif olarak LGBTİ+ Olumlayıcı Terapi ve ruh sağlığı uzmanlarına düşen görevlere bakılacaktır.

Konuşmacılar: Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan, Enes Ka

 

Panel: Sınırın PsikoPolitiği

Saat: 17:00-19:00 Yer: Cezayir Toplantı Salonu

‘Sınır’ kavramına odaklanacağımız bu panelde hissettirecekleriniz ve düşündürteceklerinizle birlikte çoğalacağız.

Antropolojiden toplumbilime, etimolojiden psikanalize gah sınırları aşacağız gah gökkuşağının tam üstünde durup cinsel çeşitliliğe dair molalar vereceğiz.

Panelistler: Özlem Çolak, Selçuk Çelik, Umut Özen, Umut Şah

 

Atölye: LGBTİ+’nın +’sı nedir?

Saat: 19:00-21:00 Yer: Cezayir Toplantı Salonu

LGBTİ+ mücadelesi de diğer birçok mücadele alanı gibi çeşitli pratiklerin ve varoluşların norm haline gelebildiği bir alan. Özellikle çeşitli cinsiyet kimliklerinin, cinsiyet ifadelerinin ve cinsel yönelimlerin norm haline gele- bilirliği LGBTİ+ hareketi için tartışılması gereken çok ciddi bir konudur. Bu etkinlikte ikili cinsiyet sistemi içerisinde kendine yer bulamayan cinsiyet kimliklerinden ve varoluşlardan bahsedeceğimiz kadar, bu sistem içeri- sinde kendine yer bulamayan cinsel pratiklerden ve romantizmlerden de bahsedeceğiz. Aseksüel ve aromantik deneyimleri gözeterek +’nın cinselliğini ve romantizmini konuşacağız.

Yürütücü: Meriç Aytekin

 

Queer Bondage

Saat: 19:00-21:00 Yer: Çıplak Ayaklar Kumpanyası

BDSM pratiklerinden biri olan Bondage (Bağlama) tekniklerini yeni başla- yanlar ve merak edenler için öğretileceği bu atölyeye katılımcı sayısı sınırlı olduğundan önseçim yoluyla kabul edilecektir.

Başvurular istanbulpride@gmail.com mailine yapılmaktadır. Ön başvuru tarihi en son 25 Hazirandır.

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası tam programı için tıklayınız.

 


Etiketler: yaşam
İstihdam