27/06/2018 | Yazar: Kaos GL

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bugünkü (27 Haziran) programına göz attınız mı?

İstanbul Onur Haftası’nda bugün: Pembe tezkere, hapishaneler, sağlık… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bugünkü (27 Haziran) programına göz attınız mı?

Bu yıl “Sınır” temasıyla yapılan İstanbul LGBTİ+ Haftası’nın üçüncü günü atölye, panel ve film gösterimleriyle devam ediyor. Video aktivizm, pembe tezkere, hapishanede LGBTİ+ olmak, BDSM, queer metodolojiler, “Hasta mısın aşkım” oturumları ve “Out & About: 3 Ülke, 3 Aile, Aynı Açmaz” film gösterimi katılımcıları bekliyor.

Bugünün programı şöyle:

 

27 Haziran Çarşamba

 

Atölye: Video Aktivizm

Saat: 10:00 - 13:00 Yer: Şiddetsizlik Merkezi

Seyri Sokak Video-eylem Atölyesi olarak, hak ve özgürlük ihlallerini, toplumsal mücadeleleri, sivil toplum hareketlerini ve sokağı doğrudan kaydedip, çevrimiçi kanallar aracılığıyla halka ulaştırmak; kolluk kuvvetlerinin eylemciler ve halk üzerindeki şiddetini kaydedip, hukuki süreçte delil olarak kullanılmasına olanak sağlamak; tüm mücadelelerin görsel tarihini kayıt altına alarak, toplumsal bir bellek oluşturmak, gerçeğin tanığı ve göstereni olmak amacındayız. Atölye çalışmaları ile gönüllü katılımcılarla deneyimlerimizi paylaşıyor, video eyleme ilişkin ve ihtiyaç duyulan teknik ve teorik bilgileri aktararak sokaktaki kamera sayısını artırmaya; kanıt, kanıt, haber hakkı bilincini yaymaya çabalıyoruz.

Kolaylaştırıcılar: Sibel Tekin

*3 gün süren bir atölyedir. Katılımcıların dizüstü bilgisayar getirmesi ve etkinlik 25 kişi ile sınırlı olduğundan katılacakların istanbulpride@gmail.com adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir.

 

Panel: Pembe Tezkere

Saat: 15:00 - 17:00 Yer: Cezayir Toplantı Salonu

Askerliğe çağrılan, çağrılma ihtimali olanlarımız zamanı geldiğinde Türki- ye’de zorunlu olan askerlik hizmetini yerine getirmek için ilgili yerlerden çağırılıyorlar. Oysa bizler için askerlik hizmetini yerine getirmemek bir hak! Pembe tezkere almanın yasal bir prosedürü var.

Pembe tezkere alabilir miyim? Pembe teskere alırken hangi yolu izlemem gerekir? Bu süreçte hangi hususlara dikkat etmeliyim? Pembe teskere almam sosyal-iş yaşamımı nasıl etkiler? Gelin atölyemizde tüm bu sorular üzerine beraber düşünelim.

Konuşmacılar: S.Ali, Ozan, Cihan, Alican

 

Panel & Atölye: Hapishanede LGBTİ+ Olmak Söyleşi ve Mektup Okuma

Saat: 17:00 - 19:00 Yer: Cezayir Toplantı Salonu

LGBTİ+ mahpusların son dönemde yaşadıkları hak ihlalleri, ayrımcılıklar ve karşılaştıkları tecridin deneyimlerle aktarılacağı panelde Adalet Bakanlığı’nın inşasına başladığı Pembe Hapishane üzerine de panel katılımcılarıyla birlikte tartışma yürütülecek, var olan sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılacaktır. İçeri ve dışarı arasındaki sınırları bir nebze olsun kırabilmek adına mahpus arkadaşlarımızın bizlere mesajları okunacak onlarla mektuplaşılacaktır.

Moderasyon: Beyza Bilal (KADAV, hapistelgbti+ ağı)

Konuşmacılar: Hilal Başak Demirbaş (CİSST/TCPS, hapistelgbti+ ağı)

Eski Tutsak Loren Elva (Dersim Roştîya Asmê LGBTİ kurucu aktivisti, Keskesor Diyarbakır LGBTİ gönüllüsü),

Eski Mahpus Coşkun Yanat (LADEG (LGBTİQ + Aile ve Yakınları Destek Grubu)

 

Atölye: BDSM sandığımız şey olmayabilir

Saat: 17:00 Yer: Cezayir

BDSM kelimesi telaffuz edildiğinde neden birçok insanın aklına sadece deri eldivenler, kırbaçlar, zincirler, kafesler, vb… aksesuarlar gelir? Elbette bunlar bir çeşit BDSM pratiğine dâhildirler ancak BDSM sadece bunlardan mı ibarettir veya BDSM’nin pek de düşünülmeyen formları var mıdır? Acı, şiddet, kan, utanç, korku gibi duygular ve elementler kadar şefkat, sevgi, merhamet, güven, huzur da BDSM’nin parçası olamazlar mı? Hayır, bu atölye kesinlikle cinselliğinizin/arzularınızın gizli ve derin kısımlarını keşfetmenize yardımcı olmayı amaçlamıyor, aksine hep göz önünde ve hayatın içinde olanı konuşmaya çağırıyor. Gelin hep birlikte bir arzu ve duygulanım pratiğini fetişleştirmeden konuşalım.

Moderasyon: Meriç Aytekin

 

Toplu HIV Testi

Saat: 18:00 Yer: Pangaltı Metro

Herkesi bizimle ücretsiz ve anonim test yaptırmaya çağırıyoruz. Saat 18:00’de Metro Pangaltı çıkışı önünde buluşup Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü binasına giderek testimizi yaptırıyoruz.

 

Panel: Queer Metodolojiler

Saat: 19:00- 21:00 Yer: Cezayir

Akademik bilginin ikili cinsiyet sisteminin içine hapsolmuş tektipleştirici sınırlayıcı dünyası feminist, queer ve post-kolonyal çalışmalarının da katkılarıyla çoktandır sorgulanmakta. Sosyal bilimler ise yeni düşünme ve anlama biçimlerinin durmaksızın devinim yaşadığı dinamik bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkinlikte de toplumsal cinsiyet ve queer çalışmaları- nın açtığı metodolojik ve kuramsal temeli kendi sosyal bilimler tezlerinde kullanmaya çalışan, sahadan daha yeni çıkmış, tez savunmalarına ramak kalan yüksek lisans öğrencileri kendi çalışma konularını, alana zorunlu müdahalelerini ve heteronormatif kalıpların dışında düşünmenin zorunluluğunu tartışacaklar.

 

Panel: Hasta mısın Aşkım?

Saat: 19:00- 21:00 Yer: Cezayir Toplantı Salonu

Hem LGBTİ+’’larla yapılan araştırmalara, hem de deneyimlerimize göre sağlık hizmetlerine erişimde engellerle karşılaşıyor; hekimler ve sağlık ça- lışanları tarafından LGBTİ+fobiye maruz kalıyoruz. Ayrıca, LGBTİ+ bireylerin özel sağlık ihtiyaçları konusunda hekimler yeterli bilgiye sahip değiller.

lgbtisagligi.org sitesinin düzenlediği bu panelde deneyimlerimizin yanı sıra bu engelleri aşmak için yapılanları ve yapılabilecekleri konuşacağız.

Konuşmacılar: Dr. Filiz Ak (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı),

Dr. Yeşim Yasin (Acıbadem Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Anabilim Dalı),

Yeşim Selçuk (SPoD Psikososyal Destek Alan Koordinatörü/ Uzman Klinik Psikolog)

Moderatör: İlksen Gürsoy (Transfeminist aktivist)

 

Film Gösterimi: “Out & About: 3 Ülke, 3 Aile, Aynı Açmaz”

Saat: 20:00- 21.00 Yer: SPOD Diller: Rusça, İngilizce, Arapça, Farsça

2016 yapımı Out & About belgeseli LGBTİ+ olmanın suç olduğu veya insan- ları damgalamak için kullanıldığı Rusya, Kenya ve Endonezya’da yaşayan üç farklı ailenin yaşamlarını konu alıyor. Bazen sınırlar değişse de homofobi, bifobi, transfobi, nefret ve ön yargılar değişmiyor. Dört dilde altyazıya sahip belgesel gösterimi 30 dk. sürecektir.

Fragman ve bilgi için: https://koensuidgeest.com/current-and-past-proje- cts/out-about/

 

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası tam programı için tıklayınız.

 


Etiketler: yaşam
İstihdam