01/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Berlin’de İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ile dayanışmak için bugün yürüyüş yapılacak.

İstanbul Onur Yürüyüşü Berlin’e uzanıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Berlin’de İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ile dayanışmak için bugün yürüyüş yapılacak.

Berlin’de yasaklanan İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ile dayanışmak için bugün (1 Temmuz) yürüyüş yapılacak. Saat 17:00’de Hermannplatz’tan başlayacak yürüyüş çağrısında, “Devletin, polisin, OHAL’in, homofobinin, transfobinin, cinsiyetçiliğin bize dayattığı tüm sınırları sesimizle, aşkımız ve hasretimizle Berlin’den İstanbul’a gökkuşağı yaparak aşıyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Yürüyüşün tam metni şöyle:

“Bu yıl 16. kez gerçekleşecek olan İstanbul Onur Yürüyüşü, ilk kez 2003’te 30 kişilik bir grupla yapıldı ve 2013 itibariyle 100.000 kişiye ulaştı. Bu sene “sınır” temasıyla yapılan Onur Haftası’nın son gün imzası olan Onur Yürüyüşü, 1 Temmuz 2018 Pazar günü Taksim’de olacak.

“Onur Yürüyüşü 2015’ten bu yana İstanbul Valiliği tarafından toplum düzeni ve hassasiyetleri, güvenlik gerekçeleri, Taksim meydanı ve çevresinin yürüyüş alanı olmaması ya da Ramazan ayının “dini hassasiyetleri” gibi bahanelerle yasaklanıyor.

“Hukuksuz LGBTİ+ yasakları Türkiye’de ülkenin dört bir yanına yayılmış durumda. Ankara Valiliği Kasım 2017’de şehirdeki bütün LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasakladı. İstanbul, Bursa ve Mardin’de çeşitli etkinliklere yasaklar geldi; ODTÜ LGBTİ+ yürüyüşü yasaklandı ve polis tarafından engellendi. Tüm bunlara rağmen LGBTİ+’lar mücadelelerini sürdürüyor ve alanlarına sokakta, işte, kampüste sahip çıkıyor.

“İki yıldır devam eden OHAL bahane edilerek LGBTİ+ etkinliklerini hedef alan yasaklar, polis saldırıları, tutuklamalar ve gözaltılar artsa da; Onur Haftası ve Onur Yürüyüşü her sene büyük bir kararlılıkla ve yaratıcılıkla sesini duyurmaya devam ediyor. Coğrafi olarak uzak düşmüş görünsek de, Berlin’deki Türkiyeli LGBTİ+’larin kalbi her sene Onur Yürüyüşü’nde İstanbul ile birlikte atıyor. Bu sene kalp atışlarımızı hızlandırıyoruz ve Berlin’den “Sınırın ötesi berisi yok, lubunyalar her yerde!” diyoruz!

“1 Temmuz Pazar günü 17:00’de Hermannplatz’tan yürümeye başlıyoruz. Devletin, polisin, OHAL’in, homofobinin, transfobinin, cinsiyetçiliğin bize dayattığı tüm sınırları sesimizle, aşkımız ve hasretimizle Berlin’den İstanbul’a gökkuşağı yaparak aşıyoruz!

“Sesimizi yükseltmek ve çağrımızı yaymak için bize katılmak isteyen herkesi bekliyoruz!

“Alışın, buradayız, gitmiyoruz! Sınır dinlemiyoruz!

“Bielimin! Em li virin! Em naçin! Em sînor nasnakin!

“Վարժուեցէ՛ք, մենք հո՛ս ենք եւ չենք հրաժարի՛ր

“Չենք ճանչնար սահմանները

“ΞεΚΩλλήστε! Εδώ θα μείνουμε! Δεν πάμε πουθενά!”


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam