01/11/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİQ+ Meclisleri’nden sekiz kişinin yargılandığı İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü davasının ilk duruşması 2 Kasım’da: Yürüyüş yapmak anayasal hakkımız!

İstanbul Onur Yürüyüşü davası başlıyor: Göz korkutmak için açtığınız davalar bizi yıldıramaz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

26 Haziran 2021’deki İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılan sekiz aktivist hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yarın (2 Kasım) görülecek.

LGBTİQ+ Meclisleri’nden sekiz kişinin yargılandığı davanın iddianamesinde, “Asla yalnız yürümeyeceksin LGBTİQ+ Meclisleri” pankartının yanı sıra “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganları yer alıyor. Savcı, iddianameye gerekçe olarak Beyoğlu Kaymakamlığı’nın hukuksuz yasak kararını gösterdi.

2 Kasım saat 10.00’da İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava öncesinde LGBTİQ+ Meclisleri çağrı yaptı:

“Göz korkutmak için açtığınız davalar bizi yıldıramaz. Yürüyüş yapmak anayasal hakkımız. Hiçbir kaymakamlık yasağı bunun önüne geçemez!”

LGBTİQ+ Meclisleri, dava öncesinde saat 9’da Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya çağırıyor.

Bu sene Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için 26 Haziran saat 17.00’de Taksim’de buluşma çağrısı yapıldı. Adalar Emniyeti’nin Onur Haftası pikniğine tehdidi, Şişli Kaymakamlığı’nın 30 günlük etkinlik yasağı, Maçka’da LGBTİ+’lara piknik yasağı ve polis saldırısı ile başlayan haftanın yürüyüşü de yasaklandı. Beyoğlu Kaymakamlığı, “devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi” bahanesiyle Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasağını ve polis şiddetini aştı, Beyoğlu sokaklarında “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

Polis daha yürüyüş başlamadan Mis Sokak’ta saldırdı. Odakule’de basın açıklaması okundu. Ardından Tünel’de tekrar basın açıklaması okundu. LGBTİ+’lar Tünel’den Cihangir’e yürüdü. Polis tekrar saldırdı. Cezayir Sokak’ta LGBTİ+’lar tekrar toplandı. Polis saldırısı burada da sürdü. LGBTİ+’lar gün boyu devam eden saldırılara inat sokakta, “Buradayız, alışın, gitmiyoruz” dedi.

TIKLAYIN - Polisleri aş da gel kurbanın olam: Onur Yürüyüşü her yerdeydi!


Etiketler: insan hakları
nefret