23/02/2018 | Yazar: Kaos GL

SPoD, trans mahpus Diren Coşkun için #DireneMektupYazıyoruz etkinliği düzenliyor.

İstanbul’da: #DireneMektupYazıyoruz Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

 

SPoD, trans mahpus Diren Coşkun için #DireneMektupYazıyoruz etkinliği düzenliyor.

İllustrasyon: Aslı Alpar

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), trans mahpus Diren Coşkun için #DireneMektupYazıyoruz etkinliği düzenliyor. 27 Şubat Salı günü SPoD Ofis’te gerçekleşecek etkinlik, Diren’e taleplerinin takipçileri olduğunu hatırlatmak ve moral olmayı hedefliyor.

Etkinliğiye katılmak isteyenlerin, adres bilgisi için info@spod.org.tr adresine mail ya da Facebook veya Instagram sayfasına mesaj göndermeleri gerekiyor.

Etkinliğe katılamayan ancak mektup göndermek isteyen kişiler, 27 Şubat Salı günü 20:30'a kadar mesajlarını info@spod.org.tr adresine gönderebilirler.

Ne olmuştu?

Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’ndeki trans kadın mahpuslardan Diren Coşkun, 25 Ocak’ta cinsiyet geçişi ile ilgili ameliyat, epilasyon ve diğer tıbbi, psikolojik, psikiyatrik ve sosyal desteğin sağlanması; üzerindeki tecridin ve kendisine uygulanan kötü muamelenin son bulması için “ölüm orucuna” başladı. Diren’le ve cezaevi yönetimiyle görüşen avukatlar, “Hapishane yönetimi ile Diren’in ilk etaptaki talepleri olan lazer epilasyon, vegan beslenme ve hapishane çalışanlarının ayrımcı tutumlarının son bulması hususlarında görüştük” dedi. Diren, 27. gününde “ölüm orucuna” ara verdi.


Etiketler: yaşam
Nefret