24/06/2013 | Yazar: Gülistan Aydoğdu

‘Ekmek, Adalet, Özgürlük’ çağrısıyla binlerce kişinin katıldığı 4. Trans Onur Yürüyüşü dün akşam İstiklal Caddesinde gerçekleşti.

İstiklal’de Binlerce Kişi Trans Onuru İçin Yürüdü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Ekmek, Adalet, Özgürlük” çağrısıyla binlerce kişinin katıldığı 4. Trans Onur Yürüyüşü dün akşam İstiklal Caddesinde gerçekleşti.

Türkçe, Kürtçe ve Ermenice “Ekmek, Adalet ve Özgürlük için” yazan pankartı ile Taksim Meydanından Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca devam eden yürüyüşün bu yıl 4.’sü yapıldı. Taksim Meydanı’nda Trans Onur Yürüyüşü için buluşan binlerce katılımcıya CHP Milletvekilleri Binnaz Toprak, Sezgin Tanrıkulu ve Melda Onur da eşlik etti.

Yalan Dünya dizisinde oynayan tiyatro sanatçısı Füsun Demirel’in de katıldığı Trans Onur Yürüyüşü’nde ayrıca Halkların Demokratik Kongresi (HDK) merkez yürütmeden ve Taksim Dayanışması’ndan Prof. Beyza Üstün de yer aldı.
 
Transfobiye ve homofobiye karşı “Yürüyelim ayol” anonsu ile Tünel’e doğru yürüyüşe geçen LGBT’ler yürüyüş boyunca sık sık Taksim direnişine atıfla “Diren Taksim eşcinseller seninle”, “Diren Ankara eşcinseller seninle” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı attı.
“Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” ve “Dünya yerinden oynar translar özgür olsa” sloganlarının atıldığı yürüyüşün sonunda okunan basın açıklaması şöyle:
 
Onur Yürüyüşü: Transların Özgürlüğü Tüm Toplumu Özgürleştirecek!
 
Merhaba sevgili dostlar
Direniş kardeşlerimiz devrim kardeşlerimiz merhaba!
 
Bugün her sene olduğu gibi zulme ve baskıya karşı tek ses çok renk olmak için buradayız bir aradayız.
Yalnızca bir sene içinde 18 trans birey nefret cinayetlerine kurban gittiği için buradayız.
Başta Meis sitesi ve Bayram Sokak olmak üzere trans kadınların evleri mühürlendiği ve çalışma barınma gibi en temel hakları gasp edildiği için buradayız.
Eşcinsel ve transseksüeller aileleri tarafından kaçırılıp kaybedildiği için buradayız.
Trans kadınlar zorunlu seks işçiliğinin cenderesine iten transseksüel düşmanlığına karşı buradayız…
İktidar sahipleri efendiler!
Mahalle baskısı, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi her türden ayrımcı, faşizan ideolojiyle yoğurduğunuz toplum Gezi Direnişiyle bu kirli oyununuzu bozdu. Bir ay boyunca dünyaya kardeşliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerini verdi… Polisiniz, sivil polisler aracılığıyla kurduğunuz mahalle baskınız ve nefreti kışkırtan kirli medyanız hayatımızdan çıktığı andan itibaren eşitlikçi ve özgür bir toplumu hemen orada bulunduğumuz yerde kurabildiğimizi gördük. Üzgünüz özgürlüğün tadını aldık. Umudumuzdan vazgeçmiyoruz.

Zalimlerden insaf, adalet beklemek gibi bir safdillik içinde değiliz. Esas olarak halkımıza seslenmek istiyoruz. Halk olarak kanla zulümle katliamla özdeşleşmiş kaderimizi; parkları sokakları meydanları birer halk meclisine dönüştürerek tersine çevirdik… Despotluk ve zulümle felç olmuş Ortadoğu’da umudu gerçek kıldık. Ve kardeşleştik…

Çok zor kavuştuk çok zor barıştık ve artık birbirimizi bırakmayalım… Yüzümüzü birbirimize dönelim ve artık gerçekten birbirimize kulak vermeye başlayalım. Gezi kardeşliği hepimize çok büyük kazandırdı ve kardeşleşerek devam edersek çok daha büyük kazanacağız.

Kısacası bu şanlı direniş, bu bir aylık tatlı kaos bizlere başından beri doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Dün olduğu gibi bugün de direnmeyi umudu taşırmaya devam edeceğiz. Adliye karakol kapılarını her gün her gün her gün zorlayacağız!
Cinselliğin siyahları olan bizler; dünyanın tüm siyahları ile birlikte kolkola sokaklarda özgürlük şarkıları söyleyeceğimiz günleri hep beraber yaratacağız!

İnanın translar özgür olsa dünya yerinden oynar.
 
Transların Özgürlüğü Tüm Toplumu Özgürleştirecektir!
Yaşasın Gezi Kardeşliği yaşasın parkların kardeşliği!
 
İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği
Kadın Kapısı
Lambda İstanbul
SPoD
Pembe Hayat
Siyah Pembe Üçgen
Kaos GL
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
Hebun
MorEl
 
Fotoğraflar: Gülistan Aydoğdu / Kaos GL 

 


Etiketler: yaşam
bülten