22/05/2017 | Yazar: Aslı Alpar

Umarım bu yazı dizisi bir ses olur ve finalinde ne bize böyle yargılayıcı söylemlerde bulunabilirler ne de biz artık susarız.

Jinekolog Muhabbetleri: ‘Ailenizden uzakta saçma sapan ilişkiler yaşıyorsunuz’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Umarım bu yazı dizisi bir ses olur ve finalinde ne bize böyle yargılayıcı söylemlerde bulunabilirler ne de biz artık susarız.

                                                             Eser: babyegg 

Bazen homofobik, transfobik bir hekim, bazen heteronormativitiye körü körüne bağlı bir sağlık çalışanı bazen de kendi ahlak kurallarını size dayatan bir doktor… Bu sayfada, “bağzı kadınlar”  ve tabi "bağzı erkekler" için çok daha zor olan jinekolog muayenelerini, jinekolog muhabbetlerine dönüştürüyoruz.

Küçük bir uyarı: “Jinekolog Muhabbetleri” yazı dizisine gönderilen anlatılar, güçlendirsin, iyi gelsin, yaşadıklarımız muayene odasında saklı kalmasın diye paylaşılsa da hepimiz için tetikleyici olabilir. Bu önerimiz akılda kalsın, anlattıklarımız bize destek versin, derdimize derman olsun.

Jinekolog Muhabbetleri’nde bugün iki hikâye dinleyeceğiz. İlki Çiğdem’in hikâyesi. Çiğdem, ahlakçı hekim yüzünden ihtiyacı olan ilaca erişememesini anlatıyor.

28 yaşındayım ve yaklaşık on yıl önce polikistik over hastası olduğumu öğrendim, tedavi için çeşitli doğum kontrol hapları kullandım.  Üniversite yıllarında -5yıl önce - ki o zaman bu ilaçlar reçete ile satılıyordu, bir aile sağlığı merkezine gidip ilaç yazdırmak istediğimi söylemiştim. Doktor erkekti (kadın olsa fark eder miydi emin değilim) ve bana "bu yaşta ailenizden uzakta saçma sapan ilişkiler yaşayıp sonra böyle korunmaya çalışıyorsunuz, ilaç yazdırmaya geliyorsunuz" demişti. Aklı sıra nasihat vermeye kalkışmıştı.
polikistik overim olduğunu söylemeye fırsatım olmamıştı, sinirden şaşkınlıktan sadece “size ne” diyebilmiştim. İlacı yazdırmadan çıkıp gitmiştim.

Yağmur hikâyesinde kendi ahlakını hastasını küçük düşürme yoluyla yansıtan hekimi anlatıyor.

Merhabalar yazı dizinizi bir süredir takip ediyorum. Türkiye'de kadın olmak ne kadar zorsa Türkiye'de bir kadın olarak sağlık hizmeti almakta o kadar zor. Benim hikâyem şöyle; ilk cinsel birlikteliğimden sonra her birlikteliğimde bir acı hissettiğim için erkek arkadaşımla beraber doktora gitmeye karar verdik. Okulumun hastanesine gittiğimde maalesef ki iki kişi gözlerini dikmiş beni dinliyorlardı. Yaşadığım birlikteliği ve sorunları anlattım ve muayene için yan odaya geçtik. Doktor hızlı ve ne olduğunu anlamadığım bir şekilde muayenesini yaparken yanındaki kadın gözlerinde beni yargılayıcı bakışlarıyla izliyordu. Doktor hymen yırtılmasına bağlı bir yara olduğunu ve geçici bir durum olduğunu söyledi, içim rahatlatmasına rağmen bundan sonraki süreçte neye dikkat etmem gerektiğini sorduğumda bana gülerek "bir süre yapmadan dur hihihi" dedi. Ne olduğunu anlayamadan odadan çıktım ve dediği lafın ne olduğunu bir süre sonra anladım. Türkiye'de genç bir kadın olmak bu kadar zorken eşçinsel olmanın zorluğu anlatamayacağımız kadar çok sanırım. Umarım bu yazı dizisi bir ses olur ve finalinde ne bize böyle yargılayıcı söylemlerde bulunabilirler ne de biz artık susarız.

“Benim de homofobik, transfobik, ahlakçı jinekologlarım oldu” diyor ve yazı dizisine katkı sunmak istiyorsanız asli.alpar@kaosgl.org adresine hikâyelerinizi bekliyoruz. Yazı dizisi sizden gelen hikâyelerle devam edecek…

İlgili yazılar

"Jinekolog Muhabbetleri" başlıyor...

Jinekolog Muhabbetleri: "Hikâyem bir jinekologda geçmedi!" 

Jinekolog Muhabbetleri’nde bugün Gizem’in hikâyesi

Jinekolog Muhabbetleri: Toplumun bakışı, doktorun “ahlakı”

Jinekolog Muhabbetleri: "Araya gerilen kumaş neyi temsil ediyor?" 

Jinekolog Muhabbetleri: Söylenmemesi gereken cümleler bizimkiler değil!

Jinekolog Muhabbetleri: "Evli misin canım?"

Jinekolog Muhabbetleri: “Ahlak” dersi! 

Jinekolog Muhabbetleri: “Senin çocuğun olmaz”

Jinekolog Muhabbetleri: "Sağlam!"

Jinekolog Muhabbetleri: Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Jinekolog Muhabbetleri: Putkadan ilk muayene

Jinekolog Muhabbetleri: Evli olmayana smear testi yok!

Jinekolog Muhabbetleri: Evlenince geçer!!!

Jinekolog Muhabbetleri: "Artık jinekologlardan korkuyorum"

Jinekolog Muhabbetleri: Ahlakçı doktorlar tıp fakültelerinde yetişiyor

Jinekolog Muhabbetleri: “Gerçekten bakire!”

Jinekolog Muhabbetleri: “Penis acıtmıyor mu?”

Jinekolog Muhabbetleri: Evli misin, bakire misin? Emin misin?

Jinekolog Muhabbetleri: “Bunun için buralarda insanlar öldürülüyor!”

Jinekolog Muhabbetleri: "O odada yaşadığım şey tacizdi!"

Jinekolog Muhabbetleri: “Güvenmeyin hanımefendi belli olmaz”

Jinekolog Muhabbetleri: “Bakire olmadığın için fişlerler”

Jinekolog Muhabbetleri: “Evlenemezsin sen!”

Jinekolog Muhabbetleri: “Unutmamak ve anlatmak”

Jinekolog Muhabbetleri: "Hekimler tarafsızlığını korumak zorunda"

Jinekolog Muhabbetleri: “Kocana söyleme!”

Jinekolog Muhabbetleri: “Bir de hamile mi kaldın?”

Jinekolog Muhabbetleri: “Muayene etmeden ilaç yazabilirim”


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret