18/05/2017 | Yazar: Aslı Alpar

‘Bu olayı asla unutmayacağım ve bir daha böyle bir durumla karşılaşırsam asla sakin kalmayacağım.’

Jinekolog Muhabbetleri: ‘Bir de hamile mi kaldın?’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Bu olayı asla unutmayacağım ve bir daha böyle bir durumla karşılaşırsam asla sakin kalmayacağım.”

                               Eser: Magdalena Abakanowicz, Abakan Red, 1969

Bazen homofobik, transfobik bir hekim, bazen heteronormativitiye körü körüne bağlı bir sağlık çalışanı bazen de kendi ahlak kurallarını size dayatan bir doktor… Bu sayfada, “bağzı kadınlar”  ve tabi "bağzı erkekler" için çok daha zor olan jinekolog muayenelerini, jinekolog muhabbetlerine dönüştürüyoruz.

Küçük bir uyarı: “Jinekolog Muhabbetleri” yazı dizisine gönderilen anlatılar, güçlendirsin, iyi gelsin, yaşadıklarımız muayene odasında saklı kalmasın diye paylaşılsa da hepimiz için tetikleyici olabilir. Bu önerimiz akılda kalsın, anlattıklarımız bize destek versin, derdimize derman olsun.

Jinekolog Muhabbetleri’nin bugünkü anlatıcısı Tuğçe. Tuğçe, jinekolog muayenesinin nasıl travmaya dönüştüğünü anlatıyor.

Ben de jinekolog muhabbetleri yazı dizisine katkıda bulunmak ve uzunca süredir içimde kalan, jinekolojik muayeneye korkuyla yaklaşmama neden olan travmamı sizinle paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık iki yıl evvel adet dönemi dışında uzun süren ve durmayan kanama nedeniyle hastanenin yolunu tuttum. Özel bir hastanede yurt dışında eğitim görmüş kadın bir doktoru tercih ettim. Nedense böyle birinin daha açık fikirli olabileceğini düşündüm. Görüşmeye annemle birlikte gittim ancak rahat konuşabilmem adına annem dışarıda beklemek istedi. 

Odaya girdiğimde, doktor oldukça sakin ve güler yüzlü biçimde şikâyetimi ve evli olup olmadığımı sordu. Adet dönemi dışında kanamam olduğunu, evli olmadığımı ancak cinsel olarak aktif olduğumu söyledim. Bunu söylediğim andan itibaren o güler yüzü bir anda yok oldu. Bana hemen muayene odasına geçmemi buyurdu. Yanımızda duran hemşire acele biçimde üstümü çıkarmama yardım etti. Masaya uzandım. Hiçbir şekilde beni bilgilendirmeden aleti içime sokmaya çalıştı. Ben canımın yandığını söylerken o, "Aaa kan bu! Bi de hamile mi kaldın?" dedi. Bu cümleyi duyar duymaz başımdan aşağı kaynar sular döküldü, zaten hastalığımdan dolayı oldukça tedirgindim. "Siz benimle nasıl konuşuyorsunuz, ne hamile kalmasından söz ediyorsunuz, size kanamam olduğunu söyledim" dedim. Elime bir kaç kâğıt tutuşturup gidip hemen gebelik testi yapmamı söyledi. Ne olduğunu anlayamadan hemşireyle birlikte dışarı çıkartıldım. Yüzümü gören annem ciddi bir durum olduğunu düşünüp panikledi çünkü bembeyaz kesilmiştim. 
Sonuçlar elbetteki negatifti. Daha sonra bambaşka bir doktordan herhangi bir travmadan dolayı rahim ağzında ufak bir yara olduğunu kanamanın bu nedenle olduğunu öğrendim, tedavimi oldum elbette. Bahsi geçen doktoru başhekime şikâyet ettik ama elbette bir faydası olmadı ve bu olay üzerimde korkunç bir etki bıraktı, her jinekologa gitmem gerektiğinde ayaklarım geri geri gidiyor. Bu olayı asla unutmayacağım ve bir daha böyle bir durumla karşılaşırsam asla sakin kalmayacağım.
“Benim de homofobik, transfobik, ahlakçı jinekologlarım oldu” diyor ve yazı dizisine katkı sunmak istiyorsanız asli.alpar@kaosgl.org adresine hikâyelerinizi bekliyoruz. Yazı dizisi sizden gelen hikâyelerle devam edecek…

İlgili yazılar

"Jinekolog Muhabbetleri" başlıyor...

Jinekolog Muhabbetleri: "Hikâyem bir jinekologda geçmedi!" 

Jinekolog Muhabbetleri’nde bugün Gizem’in hikâyesi

Jinekolog Muhabbetleri: Toplumun bakışı, doktorun “ahlakı”

Jinekolog Muhabbetleri: "Araya gerilen kumaş neyi temsil ediyor?" 

Jinekolog Muhabbetleri: Söylenmemesi gereken cümleler bizimkiler değil!

Jinekolog Muhabbetleri: "Evli misin canım?"

Jinekolog Muhabbetleri: “Ahlak” dersi! 

Jinekolog Muhabbetleri: “Senin çocuğun olmaz”

Jinekolog Muhabbetleri: "Sağlam!"

Jinekolog Muhabbetleri: Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Jinekolog Muhabbetleri: Putkadan ilk muayene

Jinekolog Muhabbetleri: Evli olmayana smear testi yok!

Jinekolog Muhabbetleri: Evlenince geçer!!!

Jinekolog Muhabbetleri: "Artık jinekologlardan korkuyorum"

Jinekolog Muhabbetleri: Ahlakçı doktorlar tıp fakültelerinde yetişiyor

Jinekolog Muhabbetleri: “Gerçekten bakire!”

Jinekolog Muhabbetleri: “Penis acıtmıyor mu?”

Jinekolog Muhabbetleri: Evli misin, bakire misin? Emin misin?

Jinekolog Muhabbetleri: “Bunun için buralarda insanlar öldürülüyor!”

Jinekolog Muhabbetleri: "O odada yaşadığım şey tacizdi!"

Jinekolog Muhabbetleri: “Güvenmeyin hanımefendi belli olmaz”

Jinekolog Muhabbetleri: “Bakire olmadığın için fişlerler”

Jinekolog Muhabbetleri: “Evlenemezsin sen!”

Jinekolog Muhabbetleri: “Unutmamak ve anlatmak”

Jinekolog Muhabbetleri: "Hekimler tarafsızlığını korumak zorunda"

Jinekolog Muhabbetleri: “Kocana söyleme!”


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret