10/10/2022 | Yazar: Kaos GL

“İşçi, kadın, LGBTİ+ düşmanı LCW önünde gökkuşağının renkleriyle sesleniyoruz: Nefrete inat yaşasın hayat.”

Kadın Savunma Ağı, LCW’yi protesto etti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kadın Savunma Ağı, gökkuşağı renklerini yasaklayan LC Waikiki’yi İzmir’de protesto etti. 8 Ekim Cumartesi günü firmanın Karşıyaka Çarşı şubesi önünde toplanan kadınlar, mağazanın girişini gökkuşağına boyadı.

Kadınlar, kıyafetleriyle gökkuşağı renkleri de oluşturarak, “İşçi, kadın, LGBTİ+ düşmanı LCW önünde gökkuşağının renkleriyle sesleniyoruz: Nefrete inat yaşasın hayat” dedi.

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, Kadın Savunma Ağı'ndan Gizem Coşkun, "Biz kadınlar Türkiye'de dünyada özgürlük ve eşitlik için mücadele ediyoruz. Kadınlar olarak, LGBTİ+'lar olarak buradayız. Tüm renklerimizle hayatın her alanında varız. Emeğimizi inkar edenlere karşı, LGBTİ+'ları inkar edenlere karşı tüm renklerimizle buradayız. LCW gökkuşağı renklerini yasaklamış, Sanayi Bakanı Mustafa Varank da LCW'yi tebrik etmiştir. Biz kadınlar bunu protesto ediyoruz. Irkçılığınıza, ayrımcılığınıza eşitsizliğinize karşı buradayız. Gökkuşağından moru koparamazsınız. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

kadin-savunma-agi-lcw-yi-protesto-etti-1

Ne olmuştu?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Açılış Töreni'ndeki konuşmasında LGBTİ+’ları hedef gösterdi. Varank’ın nefret söylemi içeren açıklaması şöyle:

“Yaptığı hayırlarla herkese örnek olan bir grup ama buraya gelirken bir haber okudum ve bu işe de imza attılarsa, haber doğruysa ben kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Grup, çalışanlarına bir elektronik posta göndermiş ve demiş ki 'Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı yapan işaretleri kullanmayın. Bunlarla ilgili ürünleri üretmeyin. Çünkü bizim hassasiyetlerimiz var, sorumluluğumuz var.' Dünyada bir LGBT dayatması varken, bir cinsiyetsizlik dayatması varken LC Waikiki'nin bu inisiyatifi almasını da ben çok değerli buluyorum ve kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kimse kusura bakmasın, siz ne yapıyorsanız yapın ama cinsiyetsizliği dayatırsanız, aile mefhumunun altını oymaya devam ederseniz ki biz de kimseye 'eyvallah' demeyiz, bunun karşısında dururuz. Böyle markaların gerisinin geleceğine de inanıyorum. Biz aileyi savunmaya Allah'ın izniyle devam edeceğiz.”

Varank, şarkıcı Gülşen'in tutuklanmasına yönelik tepkileri de hedef almıştı. Yeni Akit, Varank’ın açıklamasını “"Sapık"a sahip çıkan azgın azınlığa efsane cevap! Bakan Varank'tan 'Gülşen' açıklaması: İmam hatiplilere hakaret eden ahlaksız da aynı muameleyi görmüş” diyerek yaygınlaştırmıştı.

Tekstil firması LCW, 2020 yılında çalışanlarına bir mail atarak “Haziran ve Temmuz aylarında ürünlerde gökkuşağı, unicorn, gökkuşağı+ unicorn temalarının LGBT algısı yaratabilecek şekilde kesinlikle kullanılmaması gerekir” dedi.

Şirket yönetimi mailde ayrıca, “gökkuşağı kullanımlarında mutlaka renk sayısının azaltılması ve renk tonunda farklılaştırma yapılarak kullanılmasını” da yazdı. Maile ek olarak “LGBT sembolleri” başlıklı bir dosya da eklendi. Bu dosyada LGBTİ+ hareketinin küresel sembolleri yer alıyordu.


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, siyaset
İstihdam