08/09/2014 | Yazar: Ömer Akpınar

Mısır’ın başkentinde eşcinseller ülke gündemine düşen bir videonun ardından tutuklanma korkusu yaşıyor.

Kahire’de eşcinsel nikâh videosuyla başlayan cadı avı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Mısır’ın başkentinde eşcinseller ülke gündemine düşen bir videonun ardından tutuklanma korkusu yaşıyor.
 
Nil Nehri üzerindeki bir tekne partisinde evlenen iki erkeğin videosu, ülkede eşcinsellere yönelik bir cadı avının başlangıcı oldu. Videonun sosyal medyada hızla yayılmasıyla polis eşcinsellerin gittiği mekânlarda çifti aramaya koyuldu.
 
İlk olarak geçen Pazartesi tutuklanan iki erkeğe videodaki çifti tanıyıp tanımadıkları soruldu. Benzer bir sorgu süreci Çarşamba günü 6, Perşembe akşamı ise yaklaşık 25 erkeğin tutuklanmasıyla yaşandı. Cuma gününe gelindiğindeyse videoda yer alan herkes tutuklanmıştı.
 
“Bir sonraki hedef aktivistler olabilir”
 
Tutuklanan kişilerin Savcılık’a sevk edildiğini belirten Bölgesel Ağ’ın Mısır üyesi Maha Youssef, Kahire’de eşcinsellerin güvenliğinden duydukları endişeyi kaosGL.org’a anlattı:
 
“Her yerde Kahire’de eşcinsellerin gittiği yerlerin adları ifşa ediliyor. Eşcinsellere bugünlerde grup halinde, özellikle de şehir merkezinde dolaşmamalarını söylüyoruz. Polis arama yaptığı için aktivistlerin güvenliği için ek önlemler alıyoruz. Çünkü bir sonraki hedefin aktivistler olabileceğini düşünüyoruz.”   
 
Kahire’de 2001 yılında Queen Boat adlı bir eşcinsel gece klübüne yapılan polis baskınında 52 erkek tutuklanmış; erkeklerden 23’ü hapis cezasına çarptırılmıştı. Olay, Kahire 52 olarak biliniyor.  

Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret