15/10/2021 | Yazar: Gözde Demirbilek

Kaliforniya, oyuncak ve çocuk bakım ürünlerinin cinsiyetten bağımsız bir şekilde sergilenmesini zorunlu kılan ilk ABD eyaleti oldu. Ancak yeni yasa “kız” ve “erkek” bölümlerini yasaklamıyor.

Kaliforniya cinsiyetten bağımsız çocuk ürünü reyonunu zorunlu kılıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaliforniya, büyük perakendecilerin oyuncak ve çocuk bakım ürünlerini cinsiyetten bağımsız bir şekilde sergilemesini zorunlu kılan ilk ABD eyaleti oldu.

Vali Gavin Newsom tarafından 9 Ekim Cumartesi günü imzalanan yeni yasa, büyük mağazalar için “erkek” ve “kız” bölümlerini yasaklamıyor, bu iki cinsiyete göre düzenlenmemiş ayrı bir bölüm koymayı zorunlu tutuyor.

Yasaya göre bu bölüm, belirli bir cinsiyete yönelik olarak pazarlanıp pazarlanmadıklarına bakılmaksızın “makul seçeneği” sergileyen oyuncak ve çocuk bakım ürünlerinden oluşmalı. 500 ve üzeri sayıda çalışanı olan şirketler, yeni yasaya uymazlarsa ilk ihlalleri için 250 $ (184 £) ve diğerleri için 500 $ (368 £) para cezasına çarptırılacak.

Yasanın ortak yazarlarından Demokrat Meclis Üyesi Evan Low, tasarıyı yazarken annesine belirli bir oyuncağı bulmak için neden erkekler bölümüne gitmesi gerektiğini soran sekiz yaşındaki kızından esinlendiğini söyledi. Low, yaptığı açıklamada, oyuncakların cinsiyete göre kategorize edilmesinin “erkek” bölümlerinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikle ilgili oyuncakların “kız” bölümlerinde ise oyuncakların ise bebek bakımı, moda ve ev hayatı gibi kategorilerde çoğaldığını belirtti.

Kaliforniya Eyalet Meclisi tarafından kabul edilen, Vali Gavin Newsom tarafından imzalanan ve Kaliforniya Tüketici Federasyonu tarafından desteklenen yeni yasa 2024’te yürürlüğe girecek.


Etiketler: dünyadan
nefret