20/07/2021 | Yazar: Kaos GL

“Yasaklarla bizleri sıkıştırmak isteseler de su akar ve yatağını bulur. Aktığımız yerde birlikte mücadele etmekten, adalet arayışlarımızda yol arkadaşlıklarımızdan onur duyarız.”

Kaos GL: Suruç için adalet, herkes için adalet! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, Suruç katliamının altıncı yılında açıklama yayınladı:

Suruç katliamının üzerinden 6 yıl geçti. Altı yıldır, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve hak savunucuları Suruç için adalet istiyor. “Suruç için adalet, herkes için adalet” diyerek hepimizin zihinlerine kazınan bütün katliamlara karşı mücadele ediyor.

33 kişinin öldürüldüğü, yüze yakın kişinin yaralandığı katliamın ardından açılan davada adalet yerini bulmadığı gibi, adalet isteyenler polis şiddeti ile karşılaştı. Karşılaşmaya da devam ediyor. 29 Eylül’de 20. duruşması görülecek davanın takipçisiyiz. Bu dava, Suruç’ta IŞİD saldırısı sonucu kaybettiğimiz LGBTİ+ aktivistleri, gençler, eşitlik ve adalet mücadelesi yürütenler için adaletin sağlandığı bir şekilde sonuçlanmalı, tüm suçlular cezalandırılmalıdır.

Demokrasi, adalet ve barış ilkeleri etrafında bugüne kadar yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızı yitirmenin büyük acısını hâlâ yaşıyoruz. “33 düş yolcusunun” hayatları ve mücadeleleri; LGBTİ+’ların eşit ve özgür bir dünyada yaşaması için birlikte mücadelenin önemini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıl Suruç Aileleri İnisiyatifi, bizi “Düş Yolcuları Adalet Plaketi” ile onurlandırdı. Bu plaketin sembolik anlamından öte, Suruç için adalet mücadelesinde yoldaşlık anlamına geldiğini de biliyoruz. Bugün 'Suruç için adalet' diyenler şiddetle karşılaşıyor, yasaklarla karşılaşıyor. Bu yasakları biz LGBTİ+ etkinliklerinden de biliyoruz. Yasaklarla bizleri sıkıştırmak isteseler de su akar ve yatağını bulur. Aktığımız yerde birlikte mücadele etmekten, adalet arayışlarımızda yol arkadaşlıklarımızdan onur duyarız.

Suruç için adalet, herkes için adalet!


Etiketler: insan hakları
nefret