14/09/2017 | Yazar:

2017 yılının sonuna yaklaşılırken Avrupa temelli LGBTİ çatı örgütlerin yıllık konferans ve toplantıları, Kaos GL’nin Eylül- Kasım uluslararası takviminde!

Kaos GL uluslararası toplantılarla dayanışmayı güçlendirecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2017 yılının sonuna yaklaşılırken Avrupa temelli LGBTİ çatı örgütlerin yıllık konferans ve toplantıları, Kaos GL’nin Eylül- Kasım uluslararası takviminde!

Türkiye’de çeşitli alanlarda çalışma yürüten gerçekleştiren Kaos GL, uluslararası alanda da çatı LGBTİ ve insan hakları örgütleriyle işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa’dan örgütlerin deneyim paylaşımı ve ortak diyalog prensibiyle yürüyecek bu konferans ve toplantılar Kaos GL’nin kapasitesini güçlendirme ve savunuculuk faaliyetlerinin yaygınlaşması için büyük önem taşıyor.

Eylül–Kasım aylarında Kaos GL temsilcilerinin katılacağı konferans ve toplantıların listesi şu şekilde:

7-8 Eylül 2017, Transgender Avrupa Avukat Çalıştayı’nı Kaos GL’den Avukat Hayriye Kara takip etti.

14-17 Eylül - Belgrad Onur Haftası

11-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Belgrad Onur Haftası, 17 Eylül Pazar saat 12’de Slavia Meydanı’ndan başlayacak Onur Yürüyüşü ile sonlanacak. Kaos GL temsilcileri, İsveç temelli insan hakları örgütü Civil Rights Defenders’ın davetiyle etkinliğe katılacak.

Onur Haftası boyunca film gösterimlerinden partilere; sanat sergilerinden tiyatro performanslarına çok sayıda etkinlik homofobi, bifobi ve transfobi karşıtlarıyla buluşacak. Hafta kapsamında kamu görevlilerinin de katılacağı panel ve söyleşiler de yapılacak.

Haftanın en önemli etkinliklerinden birisi ise Nefret Suçu ve Söylemine Karşı Uluslararası Konferans olacak. Konferansın LGBTİ toplumunu hedef alan nefreti azaltabilme yolunda mihenk taşı olması bekleniyor.

İlgili haber

20 – 23 Eylül – ERA Yıllık Konferansı

Kaos GL’nin 2015’teki kuruluş sürecinden beri çalışmalarına dâhil olduğu, 25 LGBTİ örgütünü bünyesinde toplayan çatı örgüt Batı Balkanlar ve Türkiye LGBTİ Eşit Haklar Örgütü (ERA)’nın bu yıl düzenlenecek yıllık konferansı Karadağ’ın başkenti Podgorica’da gerçekleşecek.

Bu yılki teması “Kendimizi güçlendirmek, Sistemle mücadele etmek, Toplumları dönüştürmek” olan konferans; bölgede LGBTİ toplumu ve aktivistlerin karşılaştığı zorluklara, LGBTİ’lere karşı yeterince kapsayıcı olmayan sisteme ve toplumların LGBTİ’lere yalnızca yasal haklar vererek değil bu hakları içselleştirerek kucak açması gerekliliğine odaklanacak.

Çeşitli alanlarda sunum ve tartışmalarla ilerleyecek konferans, 23 Eylül’de gerçekleştirilecek Karadağ Onur Yürüyüşü’ne katılımla son bulacak.

29 Eylül – 2 Ekim – IGLYO Yıllık Konferansı

2015’te LGBTİ gençlik alanında çalışmayı amaçlayarak kurulan çatı örgüt IGLYO’nun (Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, Queer ve Öğrenci Örgütü) bu yılki yıllık konferansı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te gerçekleştirilecek.

Üye örgütlerden birçok aktivistin katılımıyla gerçekleşecek konferansta ilk olarak genç aktivistlerin öncelikleri, karşılaştıkları asıl sorunlar ve başarıları tartışmaya açılacak. Sonrasında uzmanlar tarafından yürütülecek kapasite geliştirme eğitimleri, aktivistler ve örgütler arasında kurulacak olası partnerlikler için toplantılar ve IGLYO gelecek dönem iş planı gündemde yer alacak.

5-8 Ekim 2017, Viyana’da düzenlenecek olan Lezbiyen Konferans’ı, Kaos GL’den Aylime Aslı Demir ve Seçin Tuncel takip edecek.

17 Ekim 2017, Hamburg Queer Festival’i, Kaos GL’den Umut Güner, Pembe Hayat Derneği’nden Buse Kılıçkaya katılacak.

1-4 Kasım – ILGA Europe Yıllık Konferansı

45 ülkeden 490 örgütü bünyesinde toplayan Avrupa’nın en kapsamlı LGBTİ çatı örgütlerinden biri olan ILGA Europe’un 21. Yıllık konferansı bu sene Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilecek.

Bu yıl “Değişim” temasıyla organize edilen konferans, LGBTİ sivil toplum örgütlerinin ihtiyaçlarına, nasıl kolektif stratejiler geliştirilebileceğine, karşılaşılan eşitsizlikler ve ayrımcılıklar karşısında nasıl ilerici bir sosyal hareket oluşturulabileceği ve kimliklerimizin zenginliğinden nasıl daha iyi faydalanabileceğimiz gibi konular tartışmaya açılacak.


Etiketler: yaşam
Nefret