10/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği’nin Mart Ayı Faaliyetleri bahar çiçekleri gibi çeşitli ve rengârenk!

Kaos GL’den Mart faaliyetleri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin Mart Ayı Faaliyetleri bahar çiçekleri gibi çeşitli ve rengârenk!

Kaos GL Derneği’nin Mart Ayı Faaliyetleri bahar çiçekleri gibi çeşitli ve rengârenk!

Kaos GL, “Mart Ayı Faaliyet Raporu”nu dernek sitesinde yayımladı.

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında üye, gönüllü ve takipçilerini bilgilendirmek için her ay faaliyet raporu hazırlıyor. Dernek sitesinde yayımlanan Mart Ayı Faaliyet Raporu’nda işte öne çıkan bazı faaliyet başlıkları.

Dergi, baharı “mizah” ile karşıladı

Kaos GL Dergisinin 159. sayısı “Mizah” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin Mart-Nisan sayısında karikatür dergilerinin kapaklarından, sinemaya; tiyatrodan sosyal medyaya her alanda gullüm’ün izi sürülüyor.

Senenin ilk sayısında ele alınan “türcülük ile heteroseksizmin nasıl işbirliği yaptığı” meselesi, Ankara Vegan Atölye ile Kaos GL’nin ortaklaşa düzenlediği “Türcülük Karşıtı Queer Buluşma” etkinliğinde tartışıldı.

Kaos GL Derneği’nin, internet gazetesi kaosGL.org ve Kaos GL Dergisi gönüllü muhabir ve yazar ağını güçlendirmek, LGBTİ+’ları kendi hikâyelerini yazmaya teşvik etmek, hak temelli haberciliği yaygınlaştırmak için düzenlediği Medya Okulu, 2018 için kapılarını Antalya’da açtı.

“koloni I colony” sergisi, göç yollarında

Kaos GL Derneği’nin “koloni I colony” sergisinin ikinci edisyonu Derya Bayraktaroğlu ve Aylime Aslı Demir’in küratörlüğünde, Scwules Museum Yönetim Kurulu Üyesi Aykan Safoğlu’nun desteği ve yardımlaşması ile 9 Mart’ta Berlin’de açıldı. Sergi 15 Nisan’a kadar Berlin’de sanatseverlerle buluşacak.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde olmasın!

Kaos GL Derneği, “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” programı ile birçok üniversitede öğrenci ve akademisyenle bir araya gelmeye devam ediyor. Kaos GL’den Seçin Tuncel, MEF Üniversitesi’nde Ayrımcılık Karşıtı Dersler’i anlattı.

İnsan hakları için eğitim şart!

LGBTİ+ derneklerinin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla senelerdir etkinlikler düzenleyen Kaos GL Derneği, 2018 yılı için başlattığı “Kurumsal Kapasite Geliştirme Eğitim Programı” kapsamında, Şubat ayında gerçekleştirdiği “Stratejik Eylem Planı ve Risk Yönetimi” eğitiminin ardından “İnsan Hakları ve Savunuculuk” eğitimini Ankara’da yaptı.

Beş şehirden LGBTİ+ aktivistleri, insan hakları ve savunuculuk eğitiminde buluştu. Hakan Ataman; insan haklarına ilişkin ilkeler ve hak temelli yaklaşımı anlattı. Uluslararası Af Örgütü’nden insan hakları eğitmeni Mehmet Onur Yılmaz, temel haklar ve uluslararası sözleşmeleri anlattı. Av. Senem Doğanoğlu, işkence ve kötü muamele yasağını anlattı.

İzmir Barosu ve Kaos GL Derneği, Avukat Kerem Dikmen’in katılımı ile İzmir’deki strajyer avukatların ve hukuk fakültesi öğrencilerine yönelik “LGBTİ+ Temel Kavramlar Semineri” düzenledi.

İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu ve Kaos GL Derneği, Avukat Hayriye Kara ile İzmir Barosu’ndan Av. Eda Bekçi’nin katılımıyla, göçmen ve mülteci LGBTİ+'ların odağa alındığı “Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Temelli Sığınma Başvuruları Çalıştayı” düzenledi.

Eşitlik, farkındalık ve savunuculuk için sivil toplum ortaklığı

Çankaya Belediyesi “Eşitlik ve Farkındalık Ayı" kapsamında Kaos GL Derneği ile birlikte ortak etkinlikler düzenledi. “Toplumsal cinsiyet ve ayrımcılık” adı altında Esat Çankaya Evi ile ardından Karapınar Çankaya Evi’nde, Çankaya Belediyesi Eşitlik ve Farkındalık Bürosu çalışanı Dide Tayfur’un modere ettiği etkinliklerde Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel ve Dr. Filiz Ak, iki mahalleden katılımcıların sorularını yanıtladı.

“Çocuk Koruma” temalı Sosyal Hizmet Ulusal Gençlik Kongresi Ankara’da, Barolar Birliği’nde yapıldı. Kongrenin “LGBTİ Çocuklar” paneline Kaos GL Derneği’nden Umut Güner konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'nin ilk Kadın Yazısı Festivali kapsamında yapılan “Yayıncılık” forumuna Kaos GL Derneği’nden Aylime Aslı Demir konuşmacı olarak katıldı.

Boyner’in 8 Mart için hazırladığı reklam filmi “Kadına kadın diyoruz, çocuğa çocuk” sloganıyla çıktı. Reklam filminde Kaos GL Derneği Yönetim Kurulu’ndan Yasemin Öz de yer aldı.

Kırkıncı yılını kutlayan Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2017 Yılı Başarılı Gazetecileri Ödülleri sahipleri açıkladı. kaosGL.org editörlerinden Aslı Alpar, Karikatür ödülünün sahibi oldu.

Batı Balkanlar ve Türkiye LGBTİ Eşit Haklar Derneği (ERA), Kaos GL, Pembe Hayat ve Kırmızı Şemsiye temsilcileri, LGBTİ örgütlerinin durumu ve ihtiyaçları için Ankara’da buluştu.

Kaos GL'nin de dâhil olduğu Batı Balkanlar ve Türkiye LGBTİ Eşit Haklar Derneği (ERA), İngiltere'nin en büyük LGBT örgütü Stonewall'ın ev sahipliğinde Londra'da gerçekleşen bir dizi etkinlikte İngiltere'nin kamu yetkilileri ve parlamenterleri ile bir araya geldi.

danisma@kaosgl.org sorularınızı bekliyor!

Kaos GL Derneği, Mart ayında yasal haklar, sağlık, trans geçiş süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 196 danışmanlık hizmeti sağladı.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebiliyor.

2018 Nefret Suçları anketine göz attınız mı…

2018 Nefret Suçları Araştırması sürüyor. Kaos GL Derneği, 2018 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için bir araştırma yürütüyor. Araştırma, LGBTİ’lere dönük insan hakları ihlallerinin raporlanması için kullanılacak.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret suçları yoğunlaşıyor. Peki nefret saldırısına ya da ayrımcılığa maruz kalırsak haklarımız neler? Ne yapmamız gerekir? Tehdit edildiysek hangi yolu izlemeliyiz? Kaos GL’den Av. Kerem Dikmen, saldırıya uğrayınca ya da nefret suçuna maruz kalındığında nasıl şikâyetçi olunacağını anlattı.

Raporun tamamı için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: yaşam
Nefret