20/01/2023 | Yazar: Kaos GL

Yılda bir yayımlanan hakemli dergi Kaos Q+ Queer Çalışmaları Dergisi “Ölüm, Yas ve Hayaletler” temalı 12. sayısı için egemen ölüm ve yas süreçlerinin lubunya karşıtlığını nasıl ürettiğini ve geride kalan lubunyaların yaşamına nasıl etki ettiğini tartışan katkılarınızı bekliyor.

KaosQ+ 12. sayısı için katkılarınızı bekliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Leman Sevda Darıcıoğlu’nun ‘My burden is my soulmate’ performansından video yakalama, 2021

Aralık ayında “Queer Politik Ekonomi” dosya konusuyla son sayısı yayımlanan hakemli dergi Kaos Q+ Queer Çalışmaları Dergisi’nin “Ölüm, Yas ve Hayaletler” temalı 12. sayısı için çağrı yayınlandı:

“Lubunyalığı ölüm, yas ve hayaletlerle ilişkisi içerisinde nasıl düşünebiliriz? Ölüm hayatın queer ve trans hallerine dair neler söyler? Ölüme dair queer ve trans bir yaklaşım geliştirmek neleri görünür kılar? KaosQ+’nın gelecek sayısı bu sorulara odaklanarak queer ve trans yaşamları şekillendiren ölüm ve yas pratiklerine, hikayelerine ve siyasetine yer veriyor. Egemen ölüm ve yas süreçlerinin lubunya karşıtlığını nasıl ürettiğini ve geride kalan lubunyaların yaşamına nasıl etki ettiğini tartışıyor. Ölen, öldürülen veya cenazesine dahi izin verilmeyen lubunyalık hikayelerini sayfasına taşırken, artık aramızda olmayan lubunyaların hayaletlerinin yaşayanlarla nasıl konuştuğuna, toplumsal ve siyasi yaşamın içerisinde kendilerine nasıl alan açtıklarına bakıyor. Özetle bu sayı ölüm mevhumuna bir son veya bitiş olarak değil, aksine LGBTI+’lar için yeni bedensellikler, ilişkiler, hikayeler ve politik sözler kurabilen yaratıcı bir güç olarak yaklaşmayı hedefliyor.”

Bu sayıda yer verilmesi planlanan konu başlıkları arasında şunlar yer alıyor:

- Ölümle ilgili toplumsal ve yasal haklar alanında ayrımcılık (miras, bakım, defin, mezar yeri, vs.) 

- Cenaze törenleri ve gömülme ritüelleri  

- Öldüren ya da ölümde terk eden cishetero aile yapısı 

- Dini ayrımcılık, yafta ve kısıtlamalar 

- Devlet ve polis şiddeti

- Nefret cinayetleri ve haksız tahrik indirimleri 

- Savaş ve işgal altında lubunya olmak 

- LGBTI+ mültecilerin cenazeleri

- İntihar

- HIV/AIDS'le yaşayan ve ölen lubunyalara yapılan ayrımcılıklar

- Lubunya ölümlerinin medya temsilleri 

- Yas, hafıza ve anma alanlarını örmek ve örgütlemek

- Yas ve ölüme seküler yaklaşımlar 

- Queer ve trans siyasetin ölüm, cinayet ve yasla kurduğu ilişkiler 

- Hayaletleşen lubunyalar, lubunya hayaletler ve musallat olma biçimleri

Akademik, sanatsal ve edebi her türlü üretime açık dosyaya katkı sunmak isteyenlerin, 3000-6000 kelime aralığındaki metinlerini bu sayının editörü Aslı Zengin’e (a.zengin@gmail.com) ve KaosQ+ editörü Aylime Aslı Demir’e (editor@kaosgl.org) 30 Nisan tarihine kadar eşzamanlı olarak göndermesi gerekiyor. Yazıların 100-150 kelimelik İngilizce ve Türkçe özetlerle beraber; özetlerin hemen altında 5 anahtar kelime ile gönderilmesi bekleniyor.


Etiketler: kültür sanat, yaşam
nefret