24/09/2021 | Yazar: Işık Cemre Güngör

Kezzaplı saldırıya uğrayan Suriyeli trans kadın Asya'nın ilk duruşması dün görüldü, dava 22 Ekim’e ertelendi.

Kezzaplı saldırıya uğrayan trans kadın Asya’nın davası ertelendi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Özge Özgüner / csgorselarsiv.org

UYARI: Bu haber şiddete ilişkindir. Detaylara girilmese de yaşananlar aktarılmaktadır. İçerik daha önce şiddete, ayrımcılığa, nefrete uğrayan ya da şahit olan kişiler için o anları tetikleyebilir, travmatik etkiler yaratabilir. Böyle bir durumda size destek olabileceğini düşündüğünüz ruh sağlığı uzmanına ulaşabilir, şehrinizdeki LGBTİ+ oluşumu ile bağlantıya geçebilir veya destek için 17 Mayıs Derneği’ne yazabilirsiniz.

Mart ayında yüzüne kezzap atarak saldırıya maruz kalan ve saldırıda bir gözünü kaybeden, 17 yaşında Suriyeli mülteci trans kadın Asya'nın davasının ilk duruşması dün (23 Eylül) İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Saldırının faili olduğu kamera kayıtlarıyla kanıtlanan Emre Bozkurt kasten yaralama suçundan sanık olarak yargılandı. Dava 22 Ekim Çarşamba gününe ertelendi.

Emre Bozkurt tutuklu yargılanmaya devam ediyor

Davada sanık, kendisini, daha önce de çok kez duyduğumuz "Kadın sanıyordum, trans çıktı" sözleriyle savunarak haksız haksız tahrik indirimi talep etti. Bir buçuk yıldır birlikte olduğu ve evlilik hazırlığı yaptığı Asya'nın, trans kimliğini yeni öğrendiğini ve bunun üzerine travma yaşadığını öne sürdü. Asya ise cinsel kimliğinin en başından beri bilindiğini ve aksi yönde pek çok kanıt sunabileceğini belitti.

Asya’nın İnsan Hakları Derneği tarafından atanan avukatları Jiyan Kaya ve Jiyan Tosun ise, haksız tahrik için mağdurdan kaynaklı, saldırgan bir eylem olması gerektiğini; kişinin cinsel kimliğinin haksız tahrik sebebi kabul edilemeyeceğini, söz konusu saldırının önceden tasarlanmış ve canavarca hislerle işlenmiş bir suç olduğunu belitti.

Dava, Savcılığın olay yaşandığı dönemde Asya'dan talep etmediği Adli Tıp raporunun alınması ve sanığın tutukluluk halinin devamı kararı ile 22 Ekim’e ertelendi.

Ne olmuştu?

İstanbul'da yaşamakta olan, 17 yaşında Suriyeli trans kadın Asya, 1.5 yıldır ilişki yaşamakta olduğu Emre Bozkurt'u terk etmek istemesi üzerine, 8 Mart 2021 tarihinde, Taksim'de yaşadığı evin önünde transfobik saldırıya maruz kaldı. Saldırı sonrasında bir gözünü kaybeden, diğer gözünde ise %95'lik görme kaybı olan Asya uzun süren bir tedavi süreci geçirdi. Kimliğinin, kamera kayıtlarından teşhis edilmesinin ardından saldırgan Emre Bozkurt tutuklanarak cezaevine gönderildi.Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları
nefret