16/05/2018 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Organizasyon Komitesi, Kıbrıs’ın kuzeyini gökkuşağına boyadı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde: Ne kavgam bitti ne sevdam! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Organizasyon Komitesi, Kıbrıs’ın kuzeyini gökkuşağına boyadı.

Kıbrıs'ın kuzeyinde 17 Mayıs Organizasyon Komitesi, üç senedir Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi karşıtı gün için bir araya geliyor ve caddeleri gökkuşağına boyuyor.

Komite, 2016 yılında “Toplum hazır değil” diyenlere cevap olarak “Hazırık!”; geçtiğimiz yıl ise “Hade Gene!” diyerek bir araya gelmişti.

Accept–LGBT Cyprus, Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi, CTP Gençlik Örgütü, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği, DAÜ-Unicorn, Halkın Partisi-TCEK, Kadın Eğitimi Kolektifi (KEK), Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Kuir Kıbrıs Derneği, Girne İnisiyatifi, Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Toplumcu Demokrasi Partisi, Yeni Enternasyonalist Sol (NEDA) ve YKP-Fem örgütlerinden oluşan komite, bu yıl “Ne kavgam bitti ne sevdam!” diyerek sokağa çıktı.

LGBTİ+’ların ve bağımsız aktivistlerin katıldığı yürüyüş, Lefkoşa’da, Dereboyu Suitex önünden başlayarak Surlariçi Uray Sokak’ta son buldu.

Komite yürüyüş sonrası yaptığı açıklamada homofobik, bifobik, transfobik ve diğer ayrımcı davranışlara caydırıcı cezalar getirilmesini talep etti: “Yasaların ancak toplumsal bir dönüşümle karşılık bulacağını hatırlatarak, aile, sağlık, çalışma ve eğitim politikalarında da çeşitliği kabul eden, radikal değişimler gerektiğini savunuyoruz.”

Fotoğraflar: Kıbrıs Postası


Etiketler: yaşam
Nefret