02/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Kuzey Kıbrıs’ta homofobik bir grup LGBTİ farkındalık çalışması kapsamında yerleştirilen billboardlara saldırdı. İskeledeki billboardlar ise belediye tarafından indirildi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde LGBTİ farkındalık billboardlarına saldırı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kuzey Kıbrıs’ta homofobik bir grup LGBTİ farkındalık çalışması kapsamında yerleştirilen billboardlara saldırdı. İskeledeki billboardlar ise belediye tarafından indirildi.

Kuir Kıbrıs Derneği, Thomson Vakfı ve CCMC ortaklığında yürüttüğü Unspoken/Konuşulmayan projesi kapsamında medya, eğitim, hukuk ve sağlık alanlarında LGBTİ farkındalık çalışmaları yürütüyor.

Geçtiğimiz hafta proje kapsamında Girne, Mağusa, Lefkoşa, İskele, Lefke ve Karpaz’ın çeşitli yerlerine “Kamil abi, ben lezbiyenim” ve “Mediha deyze, ben geyim” yazılı billboardlar yerleştirildi. Ancak, Kıbrıs’ın kuzey şehirlerine yerleştirilen LGBTİ bilinçlendirme billboardları önce saldırıya uğradı ardından belediye tarafından indirildi.

Kuzey Kıbrıs Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu’ndan Semen Saygun saldırılarla ilgili şöyle dedi: “Saldırıların, ‘barış’ı en çok konuştuğumuz bu günlere denk gelmesi bizim için çok üzücü oldu. Bir yandan da saldırılar turnusol kağıdı görevi görüyor çünkü bu billbordların bazı bölgelerde haber verilmeksizin kaldırılması gizli homofobiyi de bizlere gösterdi. Kuzey Kıbrıs Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu olarak biz de tepkimizi göstereceğiz. Billbordlara müdahale eden belediyeyi de saldırıları da homofobik davranışlarından dolayı kınıyoruz.”

“Gerekli her türlü hukuki yola başvuracağız!”

Belediyenin, billboardlardan yetkili firmaya ve Kuir Kıbrıs Derneği’ne açıklama yapmaması üzerine Kuir Kıbrıs Derneği aşağıdaki metni facebook sayfasında yayınladı:

“Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Karpaz’da “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı billboardlara gerçekleşen saldırılar kabul edilemez.”

“Ülkemizde 2014 yılı itibari ile yapılan Ceza Yasası değişikliği kapsamında eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel veya psikolojik hiçbir şekilde ayrımcılık yapılamaz. Toplumumuzda yaşayan tüm insanlar gibi Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin de eşit haklarda ve ayrımcılığa uğramadan yaşayabilmesi adına Kuir Kıbrıs Derneği 2007’den beridir faaliyet vermektedir. Bunlardan bir tanesi de Unspoken/Konuşulmayan Projesidir.”

“CCMC, Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen iki yıllık Unspoken/Konuşulmayan Projesi faaliyetlerine 2016 Kasım ayında başlamış ve Kıbrıs Türk toplumunda LGBTI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) haklaryla ilgili diyaloğu güçlendirmeyi hedeflemektedir.”

“Yürütülen bu farkındalık projesi kapsamında geçtiğimiz hafta Girne, Mağusa, Lefkoşa, İskele, Lefke ve Karpaz’ın çeşitli yerlerine “Kamil abi, ben lezbiyenim” ve “Mediha deyze, ben geyim” yazılı billboardlar yerleştirilmiştir. Bu billboardlar toplumumuzda konuşulmayan ve hiçe sayılan LGBTİ’lerin görünürlüğünü artırmak ve güvenli alanlar inşa etmek adına yapılmıştır. Fakat İskeleye yerleştirilen billboard yetkili firmaya bildirmeksizin belediye tarafından indirilmiş ve bu konuda ne derneğimize ne de yetkili firmaya açıklama yapılmamıştır. Ayrıca Girne-Lefkoşa boğaz yolundaki billboardumuz da kimliği bilinmeyen şahıs/şahıslar tarafından zarara uğratılmıştır.”

“Çeşitliliklerimizle toplumsal barış içerisinde yaşayabileceğimiz bir geleceğin yaratılmasında önemli bir adım olan bu tarz girişimlerin sabote edilmesi kabul edilebilir değildir. Nefret saikiyle fiziksel ve psikolojik şiddet içeren, homofobi kaynaklı bu tarz davranışları gerçekleştiren şahısları ve kurumları kınadığımızı ve gerekli her türlü hukuki yola başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

Konuşulmayan/Unspoken Projesi nedir?

Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek (Unspoken: Creating Dialogue on LGBTI Rights in the Turkish Cypriot Community) Projesi Kıbrıs Türk toplumunda özellikle; medya, eğitim, hukuk ve sağlık gibi çeşitli anahtar sektörlerde Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks farkındalığını artırarak LGBTİ bireylerin de deneyimlediği cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele etmeyi, medya temsilini iyileştirmeyi, kamuoyu oluşturmayı ve toplumsal değişim yaratmayı amaçlamaktadır.

Kuir Kıbrıs Derneği; cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele edilmesi yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum hareketidir. Kuir Kıbrıs LGBTİ haklarını hukuk, eğitim, psikoloji gibi farklı alanlarda desteklemek amacıyla aktif olarak çalışan bir organizasyondur.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.


Etiketler: yaşam, dünyadan
bülten