13/11/2018 | Yazar: Gözde Demirbilek

Genç LGBTİ+, cinsiyet atanmış kıyafetlere karşı “istediğini giyebilme” özgürlüğünü vurgulayarak Kuir Giysi Takası düzenliyor.

Kimin reyonu bu: Kuir Giysi Takası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç LGBTİ+, cinsiyet atanmış kıyafetlere karşı “istediğini giyebilme” özgürlüğünü vurgulayarak Kuir Giysi Takası düzenliyor.

“Bayan reyonu diğer tarafta hanfendi!”, “Yalnız orası erkek reyonu”, “Bu kattaki deneme kabinleri kadınlar için” …

Kıyafetlere cinsiyet atanmasına karşı Genç LGBTİ+ Derneği iftiharla sunuyor: Kuir Giysi Takası!  

“Toplumsal cinsiyet rolleri hayatımızın her alanını etkilediği gibi, “istediğimizi giyme” özgürlüğümüzü de elimizden almak istiyor. Bu gizli tahakküm yüzünden, dolaplarımız asla giymeyeceğimiz, bazen yakınlarımız hediye ettiği, bazen kendimiz alıp pişman olduğumuz, varoluşumuzu yansıtmayan giysilerle dolu. Oysa kıyafetlerin de, cinsiyetlere atanmış diğer tüm rol ve sorumluluklar gibi koca bir kurgunun bir parçası olduğunu biliyoruz” diyen Dernek, 17 Kasım Cumartesi günü, saat 15:00’ten itibaren Tyke Kafe Alsancak’ta hem hafta sonu gullümü yapmaya hem de gardroplara rahat bir nefes aldırmaya çağırıyor.

Takas ile LGBTİ+’ların bazen almaya çekindiği ama giymek istediği kıyafetlere kavuşması amaçlanıyor. Takasın ardından, toplanan kıyafetlerden kalanları trans mahpuslara ve Pembe Hayat’ın Dilek İnce Giysi Bankası’na iletilecek.

Takas günü gelemeyecek olanlar paylaşmak istedikleri kıyafetleri Çarşamba ve Perşembe günü (14-15 Kasım) Genç LGBTİ+ Derneği’nin ofisine bırakabilir.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilir, ayrıntılı bilgi ve sorularınız için dernek@genclgbti.org adresine e-posta yollayabilirsiniz.


Etiketler: yaşam
İstihdam