21/07/2020 | Yazar: Kaos GL

Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanının “LGBT çekimleri” diyerek hedef gösterdiği fotoğraf sanatçısı Başak Onay: “Stüdyomun önünde ‘Bu stüdyoyu kapatacaksın yoksa…’ diyerek küfür eden kişi eline silah şekli vererek beni tehdit etti.”

“Konunun kapanmasını istemiyorlar” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay geçtiğimiz hafta, fotoğraf sanatçısı Başak Onay’ın Onur Haftası çekimlerini, “Karamürselimizde faaliyet gösteren bir fotoğraf stüdyosu LGBT çekimlerini sözde sosyal sorumluluk projesi adı altında adeta zehir gibi hanelerimize, caddelerimize, sokaklarımıza ve hatta tüm kente akıtmaktadır!” açıklamasıyla paylaşarak hedef göstermişti. Onay, “Savcılıktan koruma kararı çıkarttım. Polis eşliğinde evime girip çıkıyorum. Fotoğrafını çektiğim gençlerden biri tehditlerden dolayı şehri terk etti, diğeri evden çıkamıyor. Başımıza bir şey gelirse bunun tek sorumlusu, Mehmet Özalay’dır” demişti.

Canlı yayın esnasında tehdit

Başak Onay, dün akşam Halk TV’de Enver Ayseven’in Ayrıntılar isimli canlı yayınına konuk olarak yaşadığı süreci anlatacaktı. Yayına bağlandığı sırada stüdyosunun önünde bir kişi eline silah şekli vererek sanatçıyı vurmuş gibi yaptıktan sonra sanatçıya “Bu stüdyoyu kapatacaksın yoksa senin a……” diyerek küfür etti.

Kendisini korumakla görevli polislere haber verdiğinde şahsın yakalandığını söyleyen Onay “Bu eylemin bireysel değil örgütlü olduğunu düşünüyorum” dedi:

“Canlı yayını yarıda bıraktığım için Enver Aysever ile neden devam edemediğimi konuştuk. Karakola giderek ifade verdim ve şahıs hakkında suç duyurusunda bulundum. Bu eylemin bireysel değil örgütlü olduğunu düşünüyorum. Çektiğim fotoğraflar yüzünden gelişen olayların bitmesi için adımlar atarken bu olayın gerçekleşmesi bu konunun kapanmasını istemeyenler olduğunu düşündürüyor. Her şeye rağmen ben artık normalleşmek ve sanatıma devam etmek istiyorum.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret