22/04/2024 | Yazar: Kaos GL

Bakanlık, LGBTİ+ karşıtı tepkilerin ardından ismini “Destekçiler” listesinden çıkardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “LGBT propagandası” yapıyor denen İstanbul Film Festivali’nden logosunu çekti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ÜniKuir’in haberine göre; İstanbul Film Festivalini desteklediği için sosyal medyada hedef gösterilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ismi artık “Destekçiler” arasında yer almıyor.

17 Nisan’da açılış yapan 43. İstanbul Film Festivalinin sponsorları,  iktidar medyası ve sosyal medya kullanıcıları tarafından hedef gösterildi. Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy ve Beyoğlu belediyelerine de “LGBT Propagandası” yaptığı iddia edilen festivale destek sunduğu için tepki gösterildi.

Festival programında yer alan “…Kadın”, “Carmen’le O Yaz”, “Pet Shop Günleri”, “Geçit” ve “Yurt” gibi filmleri hedef gösteren Yeni Şafak gazetesi; İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalin “LGBT'yi normalleştirmeye” çalıştığını iddia etti. Ankara Eski Belediye Başkanı Melih Gökçek, Meclis’e seslendi ve festivalin yasaklanması yönünde çağrıda bulundu.

Bakanlık, LGBTİ+ karşıtı tepkilerin ardından ismini “Destekçiler” listesinden çekti. 18 Nisan’da destekçiler arasında görünen “T.C. Kültür ve Kültür Bakanlığı” logosu artık sitede yer almıyor.

Tıklayın-43. İstanbul Film Festivali’nin kuir temalı filmleri


Etiketler: kültür sanat, siyaset
İstihdam