26/10/2023 | Yazar: Aslı Alpar

2010’dan beri Ekim’in son haftasında kutlanan Aseksüel Farkındalık Haftası aseksüelliğe dair farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

“Kutlayacak çok şeyimiz olsa da görünürlük  mücadelemiz devam ediyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2010’dan beri kutlanan Aseksüel Farkındalık Haftası aseksüelliğe dair farkındalık oluşturmayı hedefleyen  küresel bir etkinliktir. 

AceWeek.org, bu haftayı “aseksüel kimliklerin daha iyi anlaşılması ve kabul edilmesine yönelik bir kampanya” olarak tanıtıyor ve devam ediyor: “Kutlayacak çok şeyimiz olsa da görünürlük ve kabullenme mücadelesi hâlâ devam ediyor. Aseksüel kimlikleri (As/Ace-aseksüel şemsiyesi altında kendisini tanımlayan kimlikleri ve bu kimlikleri taşıyan bireyleri ifade eder) sıklıkla gözden kaçırılıyor ya da yanlış anlaşılıyor ve pek çok as hala aseksüelliğin bir seçenek olduğunun farkına varmadan büyüyor.”

22-31 Ekim tarihlerinde kutlanan bu hafta birçok çevrimiçi etkinliği de duyuruyor. Küresel düzenlenen etkinlikleri buradan seçebilir, dilediğinize katılabilirsiniz.

Aseksüel kimlikler hakkında

Genel olarak cinsel çekim ya da bir başkasıyla gerçekleştirilecek cinsel pratiklere yönelik arzu duymayan insanları tarif etmek için kullanılan bir terim olan aseksüellik cinsel çekimin değişkenlik göstermesiyle veya böyle bir çekim olmamasıyla tanımlanan geniş bir spektrum.

Değişen ölçülerde cinsel çekim hisseden ancak bunun için önce duygusal ve romantik bir bağ kurmaya ihtiyaç duyan kişileri tarifleyen “demiseksüel”, kimi durumlarda ya da zaman zaman cinsel çekim hisseden kişileri tarifleyen “gri aseksüel” gibi kavramların tamamını içeren bir kavram olarak “Ace” İngilizce’de kullanılmaktadır.

Türkçe literatürde de “As” olarak kullanılmaya başlamıştır.

Yeri gelmişken “aromantik” teriminden de bahsedelim. Aromantikler, herhangi bir cinsiyete karşı romantik çekim hissetmeyen kişiler olarak tanımlanıyor.

Kaos GL podcastin Online Masa Toplantısı isimli programının ikinci kaydı “Aseksüel ve aromantikler anlatıyor”u dinlemek ve öznelerinden aseksüek farkındalığını dinlemek isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: yaşam
İstihdam