07/04/2020 | Yazar: Kaos GL

Lambdaistanbul, “Akademik Okuma Günleri” buluşmalarını dijital ortama taşıdı. İlk dijital buluşmada Mehmet Bozok’un “Feminizmin Erkekler Cephesindeki Yankısı / Erkekler ve Erkeklik Üzerine Eleştirel İncelemeler” makalesi tartışılacak.

Lambdaistanbul “Akademik Okuma Günleri” buluşmalarını dijital ortama taşıdı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Kasım ayından beri her ayın bir çarşamba günü “Akademik Okuma Günleri” yapıyordu. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı Yeni Koronavirüs (COVID-19) sebebiyle, dernek “Akademik Okuma Günleri” buluşmalarını dijital ortama taşıdığını duyurdu.

Lambdaistanbul, ortamda yapılacak ilk “Akademik Okuma Günleri” buluşmasında Mehmet Bozok’un “Feminizmin Erkekler Cephesindeki Yankısı / Erkekler ve Erkeklik Üzerine Eleştirel İncelemeler” başlıklı makalesinı tartışmaya çağırdı:

“Cinsiyet kimliği cinsel kimlik cinsel yönelim konularında düşünürken sıkışıp kaldığımız erkek-kadın ikiliğine homofobiden önce mizojiniden gelmiş olabilir miyiz? Feminizm, kadın hakları talep etmekten daha fazlası olarak erkeklik içinde doğmuş olan, erkek veya değil herkesi erkeklikle yüzleşmeye davet ediyor uzun zamandır. Hegemonya sürekli yeniden inşa edilmeye gereksinim duyarken ataerkil iktidardan pay alan özneler olarak erkeklikten tam olarak sıyrılmak için feminizme herkesin ihtiyacı var. Feminizme LGBTİ+ dünyada yeni pencereler açmak  ve kadın görünürlüğü meselesine hep birlikte bakmak için lezbiyen feminizmi inceledik önce. Şimdi de feminizmin erkekler cephesindeki yankısına bakalım dedik.”  

Nasıl katılırım?

Lambdaistanbul bu buluşmaları dijital ortama taşımak için “Jitsi” uygulamasını kullanacak. Dijitalde ilki yarın (8 Nisan) saat 19:00’da gerçekleşecek olan “Akademik Okuma Günleri” buluşmasına katılmak için telefonunuza Jitsi uygulamasını telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirdikten sonra lambda@lambdaistanbul.org adresine e-posta yollayabilirsiniz. Yayına katılım linki, e-posta yollayan katılımcılarla paylaşılacak.


Etiketler: yaşam
bülten