22/03/2023 | Yazar: Kaos GL

Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, 25 yıldır devam eden Pınar Selek davası öncesinde “Pınar Selek – Sürüne Sürüne Erkek Olmak” isimli bir etkinlik düzenliyor.

Lambdaistanbul’dan Pınar Selek etkinliği Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, 25 yıldır devam eden Pınar Selek davası öncesinde “Pınar Selek – Sürüne Sürüne Erkek Olmak” isimli bir etkinlik düzenliyor.

Bugüne kadar dört kez beraat kararı verilen ve her seferinde temyiz edilen davanın 31 Mart’ta görülecek yeni duruşması öncesinde düzenlenen etkinlik 23 Mart Perşembe, saat 20:00’da başlayacak.

Etkinliğe katılmak için lambda@lambdaistanbul.org adresine “Pınar Selek etkinliği” başlıklı bir mail göndermek gerekiyor.

Dernek etkinliği şöyle duyurdu:

“Pınar’ın defalarca beraat almış olduğu, sürekli hortlayan, yılan hikayesini de geçen absürt davanın 31 Mart’taki duruşmasından önce, hem yoldaşı Yasemin Öz’den Pınar’ı dinleyelim, hem de Pınar’ın bir konuşmasından yola çıkarak hep birlikte erkekliği konuşalım.

“Pınar Selek. Onu belki tanıyorsunuz, belki de adını daha önce hiç duymadınız. Onu nasıl anlatmalı…

“O kadar derya deniz bir insan ki, nereden başlayacağını bilemiyor insan. Sosyolog, feminist, antimilitarist, yazar, edebiyatçı, günümüzün deyimiyle kesişimselliği içselleştirmiş, bunu politikasına her zaman yansıtmış, dayanışmacı, mücadeleci bir kadın.

“Biz onu Lambdaistanbul’la ve LGBTİ+ hareketiyle yoldaşlığıyla; Lambda kapatma davasında yaptığı tarihi konuşmayla; sokak çocukları ve trans kadınlarla kurduğu atölyeyle ve sokak tiyatrolarıyla; kurduğu, yaşattığı, “Yaşamak En Önemli Akademik Faaliyettir” şiarıyla var olmuş Amargi Kadın Akademisi’yle; daha sonraysa akademik ve edebi kitaplarıyla tanıdık ve tüm yaptıklarına hâlâ tanığız.

“Gelin, Pınar’ın defalarca beraat almış olduğu, sürekli hortlayan, yılan hikayesini de geçen absürt davanın 31 Mart’taki duruşmasından önce, hem yoldaşı Yasemin Öz’den Pınar’ı dinleyelim, hem de Pınar’ın bir konuşmasından yola çıkarak hep birlikte erkekliği konuşalım.

“Ne diyor Pınar bu konuşmasında?

“Feminizm bir kadın sorunu değil; onun penceresinden baktığında, yalnızca kadını görmezsin aslında. Feminizm, kadına yönelik şiddeti ya da kadın-erkek eşitliğini ele almaz yalnızca. Cinsiyetçiliğin, tüm diğer iktidar ilişkileri ile ne kadar iç içe geçtiğini, birlikte kurumsallaştığını, birbirini tekrardan yaratarak şekillendiğini, birbirinden nasıl feyiz aldığını öğretti bana feminizm. Milliyetçiliğe, militarizme ve heteroseksizme karşı mücadele ederken, feminizmden mutlaka beslenme ihtiyacını hissettim.”

“Etkinliğe katılmak için lütfen lambda@lambdaistanbul.org adresine “Pınar Selek etkinliği” başlıklı bir mail gönderin.


Etiketler: yaşam
İstihdam