22/02/2019 | Yazar: Aslı Alpar

Sırbistan’ın kadın ve açık lezbiyen kimlikli ilk başbakanı Ana Brnabiç ve partneri Milica Djurdjiç’in bebeği dünyaya geldi.

Lezbiyen başbakan Brnabiç’in partneri doğum yaptı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sırbistan’ın kadın ve açık lezbiyen kimlikli ilk başbakanı Ana Brnabiç ve partneri Milica Djurdjiç’in bebeği dünyaya geldi.

Ana Brnabiç ve Milica Djurdjiç

Sırbistan’ın kadın ve açık lezbiyen kimlikli ilk başbakanı Ana Brnabiç ve partneri Milica Djurdjiç’in bebeği dünyaya geldi. BBC’nin haberine göre Başbakanlık Ofisi, haberi “dünyada bir ilk” olarak duyurdu.  

Haziran 2017’de Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuçiç başbakanlık görevi için açık bir lezbiyen olan Ana Brnabiç’i atadığında dünya basınında bu atamanın parlamento tarafından onaylanmama ihtimalini değerlendiriliyordu. Ülkede 2010 yılında faşistlerin saldırısı nedeniyle iptal edilen ve 2014'ten itibaren ve yoğun güvenlik önlemleri altında yapılabilen Onur Yürüyüşü’nden 2 ay önce gerçekleşen bu atama LGBTİ+ aktivistlerini oldukça sevindirmişti.

Evet de!

Ancak halen Sırbistan’da eşit evlilik yasal değil. Ülkede 16 Eylül’de düzenlenen Belgrad Onur Haftası’nın teması “Evet De!” olmuştu. Ülkedeki LGBTİ+ aktivistler Onur Haftası’nda hükümetten trans geçiş sürecini tanıması, yasal partnerliği onaylaması, okul müfredatlarındaki ayrımcı içeriğin değiştirmesi ve nefret suçlarına karşı daha geniş önlemler alması talep etmişti.

İlgili haberler:

Sırbistan’a lezbiyen başbakan

Belgrad Onur Yürüyüşü: Evet de!

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
Telegram