07/09/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Cinsel Politika’ kitabının yazarı lezbiyen feminist aktivist Kate Millett hayata gözlerini yumdu.

Lezbiyen feminist yazar Kate Millett hayatını kaybetti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Cinsel Politika” kitabının yazarı lezbiyen feminist aktivist Kate Millett hayata gözlerini yumdu.

Lezbiyen feminist aktivist ve yazar Kate Millett 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Partneri Sophie Keir, Millett’in ölüm sebebini kalp krizi olarak duyurdu.

1970’te yayınlanan doktora tezi Cinsel Politika kitabıyla Millett, büyük bir ses getirmiş ve “yalnız heteroseksist kaygılar gütmeyen bir feminizm” için mücadele verdi. Açık lezbiyen feminist aktivist, ikinci dalga feminizmin okunan yazarlarından biriydi.

İntihar eden kadın partneriyle ilişkisini ve bu ilişkinin hayatına etkilerini anlattığı Sita ve evlatlık-biyolojik aile dramını ele aldığı The Basement’ın ardından İran’a giden Millett, İran’da feminist mücadeleyi kaleme almıştı. Verdiği mücadeleyle mütakip iki kez tımarhanede kalan yazar, deliliği ve “normal” olmayı incelediği Tımarhane Yolculuğu’nu yazdı.

Dayanışmayı büyütmek

Ölümünün ardından; Lezbiyen Biseksüel Feministler, Millett’in “Cinsel devrim, patriyarkanın ezdiği gruplar arasında baş sırayı çeken kadınların özgürleşmesiyle ve ...eşcinsellere yönelik baskının sona ermesiyle başlar” sözüne atıfta bulunarak “Kate Millett'ın dikkat çektiği noktadan feminizm kendini dönüştürmeye devam etti, ediyor. Biseksüel, bi+, trans, interseks kapsayıcı feminizmle, Kate Millett'ın arkasında bıraktığının üstüne katarak feminizm dayanışmasını büyütüyoruz” açıklamasını yaptı. 

Işıklar içinde uyu Millett, toprak seni incitmesin.


Etiketler: yaşam