05/05/2020 | Yazar: Kaos GL

SPoD’un hazırladığı “LGBTİ Açılma Süreçleri” kitapçığı dijital ortamda yayında.

“LGBTİ Açılma Süreçleri” kitapçığı yayında Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPoD) “LGBTİ Açılma Süreçleri” kitapçığı dijital ortamda yayınlandı.

Kitapçığın editörü Psikoterapist Necib Varan, giriş yazısında açılmayı şöyle tanımlıyor:

“Açılmak, bazı LGBTİ’ler için oldukça sancılı bir süreçtir. Herkesin nasıl olması gerektiğini dayatan toplumsal cinsiyet rollerinin karşısında LGBTİ’lerin cinsel yönelimini ve ait olduklarını hissettikleri cinsiyet kimliğini sahiplenmeleri, bunu adlandırabilmeleri kimlik gelişiminde önemli bir yer tutar. Öte yandan, kişinin cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini saklaması aile, yakın çevresi ve toplum ile arasında görünmez bir duvar oluşturur. Bir parça saklanırken aslında kişinin bütünü de saklanır. Bu durum bazı LGBTİ’leri bir yandan yalnızlığa iterken diğer yandan topluma karşı da oldukça tepkili hale getirebilir.”

“Açılmak aslında LGBTİ’lerin hem kendi benlikleri ile hem de aile de dahil, diğer insanlarla aralarındaki ilişkide oluşan mesafeyi kapatma çabasıdır. Açılma süreci herkes için farklı gelişir. Bu kitapçığın bütün sorularınızı yanıtlayamayabileceğinin farkındayız. Umuyoruz ki sizi açılma süreci ile ilgili bir nebze de olsa bilgilendirecek ve deneyim paylaşımlarından kendiniz için bir şeyler kazanacaksınız.”

Kitapçık; Elif, Taylan, Bulut ve Büşra’nın açılma süreci görüşmelerinin deşifresi ve bilgi notlarından oluşuyor.

Buradan “LGBTİ Açılma Süreçleri” kitapçığına göz atabilirsiniz.

Açılma süreci ile ilgili destek almak için hafta içi her gün 12:00-18:00 saatleri arasında SPoD LGBTİ+ Danışma Hattı’na 0850 888 5428 nolu numaradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: yaşam
İstihdam