10/01/2023 | Yazar: Kaos GL

Havle Kadın Derneği, Anayasa değişiklik teklifine karşı imzacı oldukları ortak açıklamanın ardından hedef gösterilmeleriyle ilgili açıklama yayınladı: “Bu sessizliğe razı değiliz ve bu sessizliğin sonuçlarını tek başımıza yüklenmek istemiyoruz.”

“LGBTİ+ dostlarımızın ve birçok farklı kurumun desteğini yanımızda hissediyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

171 kadın ve LGBTİ+ örgütü 9 Aralık’ta Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin Meclis Başkanlığı’na getirdiği ayrımcı anayasa değişikliği teklifine karşı açıklama yayımladı.

İmzacılar arasında olan Türkiye’nin ilk Müslüman feminist kadın derneği Havle Kadın Derneği, açıklamanın ardından internet trolleri tarafından hedef gösterildiğini, trollerin derneğe dair buldukları kayıtlı bir adrese gidip kapıya dayandığını ve kendi afişlerini o adresteki kapıya asarak taciz ettiğini duyurdu.

Dernek, “‘LGBTİ+ hakları insan haklarıdır’ ve ‘Müslüman LGBTİ+’lar vardır’ diyen tek Müslümanlar bizler değiliz. Bu mücadeleyi inançlarımızın bir parçası olarak sahipleniyoruz, haklarımız doğrultusunda mücadele etmekten korkmuyoruz” dedi:

“Havle Kadın Derneği olarak 2018 yılı Ekim ayından beri tüzüğümüzde de belirttiğimiz üzere ‘kadınların, bilhassa kendisini Müslüman kimliğiyle tanımlayan kadınların hayatın her alanında karşılaştıkları zorluk ve engelleri tespit etmek ve bunlarla mücadele etmek’ amacıyla faaliyetler yürütüyoruz. Müslüman feministlerden oluşan kurucu ekibi ve sonrasında ekibin bir parçası olan tüm üye ve gönüllüler olarak elimizden geldiğince feminist bilgiye yenilerini eklemeye, doğru bildiğimizi söylemeye ve mazlumun yanında olmaya çalışıyoruz.

LGBTİ+ hakları da bu konulardan biri.

Geçtiğimiz Haziran ayında Onur haftası etkinlikleri vesilesiyle Müslüman LGBTİ+’lara desteğimizi ifade eden içeriğimizin ardından sosyal medyada yoğun bir lince maruz bırakıldık. Şimdiyse geçtiğimiz hafta 171 kadın ve LGBTİ+ örgütü olarak yayınladığımız imza metnine dair verdiğimiz demeç yine internet ‘trollerinin’ radarına girerek bizi yoğun bir hakaret ve tehdit bombardımanı altında bıraktı. Hatta bu gruplar derneğe dair internette kayıtlı bir adrese gidip kapımıza dayandı ve kendi afişlerini o adresteki kapıya asarak tacizkar tutumlarını sınır ihlaliyle sonuçlandırdı. Uzun zamandır süren tepkiler sebebiyle biz Havle olarak sözümüzü söylerken bunları göze almış olsak da bu şiddetin birçok kadın ve adres çevresindeki insanlar için de tehdit olduğunun altını çizmek isteriz.

Bizler, bize linç girişiminde bulunan, kendi doğruları dışında kimseye hayat hakkı tanımayanların iddialarının aksine Müslüman özneleriz ve bu mücadeleyi inançlarımızın bir parçası olarak sahipleniyoruz, haklarımız doğrultusunda mücadele etmekten korkmuyoruz. ‘LGBTİ+ hakları insan haklarıdır’ ve ‘Müslüman LGBTI+’lar vardır’ diyen tek Müslümanlar da bizler değiliz. Türkiye’de bu konuda sessiz kalanları, özelde de Müslüman olanları ve korkularını da anlıyoruz. Ancak bizler bu sessizliğe razı değiliz ve bu sessizliğin sonuçlarını tek başımıza yüklenmek istemiyoruz. Feminist ve LGBTİ+ dostlarımızın ve birçok farklı kurumun desteğini yanımızda hissediyoruz. Birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Ancak dayanışmamızı büyütmenin zamanı geldi de geçiyor.

Bu konuda hassasiyet gösteren tüm kişi ve kurumları Havle Kadın Derneği’ne desteğe davet ediyoruz. Tüm kişi ve kurumlardan bu çağrıyı yaygınlaştırmalarını ve ses çıkarmalarını istiyoruz. Kimseye tek bir doğrunun dikte edilmediği, herkesin kendini korkmadan ve özgürce ifade edebildiği demokratik bir Türkiye için mücadeleye devam edeceğiz. Yaşasın mücadelemiz! Yaşasın dayanışmamız!”


Etiketler: insan hakları, kadın
İstihdam