05/02/2024 | Yazar: Yıldız Tar

EŞİK Platformu, laiklik ilkesinin Anayasa’ya girmesinin yıldönümünde Medeni Yasa değişikliğine karşı açıklama yaptı.

“LGBTİ+’ların, kadınların ve çocukların insan haklarından soyutlandığı bir toplum düzeni hayalleri var” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Medeni Yasa değişikliğine ilişkin bugün (5 Şubat) Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı yaptı. “Medeni Yasa, medeni hayatın anayasasıdır, dokunamazsınız” diyen EŞİK, Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği sempozyum ve çalıştaylarda Medeni Yasa değişikliğinin tartıştırıldığını hatırlattı ve ekledi:

“Dindar, dindar olmayan, zengin yoksul, genç yaşlı tüm kadınlara sesleniyoruz; Medeni Yasa’nın garantisi altındaki tüm haklarımıza yani hayatlarımıza el koymak istiyorlar. Ülke kurulurken, 17 Şubat 1926 tarihinde Medeni Yasa'nın kabul edilmesi özellikle kadınlar açısından devasa bir adimdi. Bu Yasayla kadınların eşit yurttaşlık hakki tesis edildi, her kesimden yurttaşların kanun önünde eşitliği sağlandı. Medeni Yasa öncesinde kadınlar nüfus sayımında sayılmıyordu, şahitlikleri geçerli değildi. Evlendirildiği erkek cani istediğinde "boş ol" derse kadın kendini kapı önünde buluyordu. Erkeğin 4 kadınla evlenmesi serbestti. Şimdi bu zamana geri dönmemizi istiyorlar.”

“Nafakaya saldırı, medeni yasada gedik oluşturmak için başladı”

Toplantıda ilk olarak EŞİK Platformu Gönüllüsü Berrin Sönmez, 2016 yılında bazı tarikat ve cemaatlere bağlı yapılar aracılığıyla nafaka karşıtı hamlelerin başladığını hatırlatarak, “Nafakaya saldırı, medeni yasada gedik oluşturmak için başladı. Bugüne kadar bu girişimi durdurduk, bir kere daha durdurmak istiyoruz. Bugün 5 Şubat, laiklik ilkesinin Anayasaya girişinin yıl dönümünde bir kez daha tüm kadınlara sesleniyoruz. Özünü laiklikten alan, tüm kadınların beşikten mezara haklarının garantisi Medeni Yasa’ya dokunulmasına izin vermeyelim. Laikliğin aşındırılması sadece kadınların, LGBTİ+’ların ve çocukların sorunu değil; herkesin sorunu” dedi.

Anayasa değişikliği tekrar gündeme gelir mi?

Berrin Sönmez, konuşmaların ardından basının sorularını yanıtladı. Sönmez, Medeni Yasa’dan önce LGBTİ+’ları da hedef alan Anayasa değişikliğinin gündemde olduğuna ilişkin soruya şöyle cevap verdi:

“LGBTİ+’ların, kadınların ve çocukların insan haklarından soyutlandığı bir toplum düzeni hayalleri var. Aile tanımını değiştirerek; olası bir evlilik eşitliği talebinin önünü almaya çalışıyorlardı. Türkiye’deki LGBTİ+ örgütleri, yoğun hak ihlalleriyle uğraşmakla; yaşam hakkını savunmakla meşgul. Ancak, evlilik eşitliği diye bir gerçek de var. Anayasayı tekrar gündeme getirecekleri bir ortam şu an için yok ancak yerel seçimlerden sonra tekrar gündeme getirebilirler. Burada da en büyük görev muhalefete düşüyor.”

Sönmez’in ardından 29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Şenal Sarıhan, din temelli Mecelle’den Medeni Yasa’ya geçişin kadının ve erkeğin eşitliği için önemli bir adım olduğunu hatırlattı. “Bugün yeniden gerici düzenlemelerin hayata geçirilmesi için girişimlerle karşı karşıyayız” dedi.

Sarıhan, ailenin korunması adı altında aile arabuluculuğu sistemiyle kadınların boşanmasının zorlaştırılmak istendiğini, kadınların kendilerine hukuk dışı telkinlerde bulunacak kişilere mecbur bırakılacağını belirtti. Siyasi partileri, kadın hareketinin sesini duymaya çağırdı.

“Neden boşanma aşamasında yoksulluğa düşen hep kadınlar oluyor?”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Tuana Gencer, nafakayla erkeklerin mağdur olduğu iddiasına değindi. Gencer, yoksulluk nafakasının boşanma sürecinde yoksul tarafa verildiğini, boşanma aşamasında yoksulluğa düşen tarafın kadınlar olduğunu hatırlattı ve ekledi:

“Esas soru, neden boşanma aşamasında yoksulluğa düşen hep kadınlar oluyor? Bu soruyu sorduğumuzda eşitsizliği görüyoruz. Ekonomik şiddet ve eşitsizlik… Asgari ücretin onda birini bile bulmayan nafaka miktarları, sanki çokmuş ve erkekleri mağdur ediyormuş gibi algı yaratıyorlar. Diğer yandan, erkekler ömür boyu nafaka ödüyormuş gibi algı oluşturuyorlar. Oysaki, kadın iş hayatına girdiğinde ya da erkeklerin itirazlarıyla hiç de öyle uzun süreler nafaka ödenmiyor.”

Gencer, kadınların boşanmak ve kendi hayatlarına dair karar vermek isterken; en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü de hatırlattı.

Son konuşmacı, EŞİK Platformu gönüllüsü Yakın Ertürk ise, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın evlilik yaşının 15’e indirilmesine ilişkin sözlerini eleştirdi. Medeni Yasa değişikliğiyle evlilik yaşının düşürülmesinin hedeflendiğini söyledi ve ekledi:

“Medeni Kanun’u yeniden yazma girişimleri, eşitliğe dayalı aile kurma çabalarımıza darbedir. Unutmayalım, haklar Afganistan’da olduğu gibi birdenbire yok olmuyor. Şeriat artık açıkça telaffuz edilir hale geldi ülkemizde. Bu tehlike karşısında sessiz kalmak, rıza üretimini kolaylaştırır ve hepimizi derin bir karanlığa sürükler.”


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, aile, siyaset, anayasa
İstihdam