30/06/2019 | Yazar: Yıldız Tar

Saldırıya rağmen gün boyunca LGBTİ+’lar ve ayrımcılık karşıtları Taksim sokaklarında “Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü” dedi.

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü: Tüm gün neler yaşandı? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yüzlerce kişi İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Taksim’de buluştu. Mis Sokak’ta basın açıklamasının ardından polis saldırdı. Saldırıya rağmen gün boyunca LGBTİ+’lar ve ayrımcılık karşıtları Taksim sokaklarında “Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü” dedi.

Fotoğraf: Neyran Elden, BBC Türkçe, Mis Sokak

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü basın açıklaması için bugün (30 Haziran) LGBTİ+’lar ve ayrımcılık karşıtları Taksim’de bir araya geldi.

Polis, 17’de başlayacak yürüyüş için erken saatlerde İstiklal Caddesi ve ara sokaklara konuşlandı. Gün boyunca “LGBTİ+ olduğunu varsaydığı” kişilere kimlik kontrolü yaptı.

Fotoğraf: Egemen Kepekçi, Mis Sokak

Yüzlerce kişi Mis Sokak’ta buluştu!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nin polisle yaptığı görüşme sonucu komite, Mis Sokak’ta basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Yüzlerce kişi Mis Sokak’ta bir araya geldi.

Gökkuşağı, trans ve interseks bayrağı taşıyan yüzlerce kişi Mis Sokak’ta sık sık “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Genel ahlak kimin ahlakı”, “Nerdesin aşkım” sloganları attı.

Ahmet Şık ve Gökçe Gökçen de eylemde!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de eyleme katıldı.

Saat 17.00’de Mis Sokak’ta basın açıklaması okundu. Onur Haftası Komitesi basın açıklamasında, “Ne yaşamlarımızdan ne dayanışmamızdan ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Buradayız, alışın, gitmiyoruz” dedi.

Fotoğraf: Egemen Kepekçi, Mis Sokak

Gökkuşağı bayrağı binalarda!

Basın açıklaması sırasında Mis Sokak çevresindeki binalardan gökkuşağı bayrakları sarkıtıldı. Gökkuşağı bayrağı asılan yer arasında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) binası da vardı.

Basın açıklamasının ardından sokakta Onur Haftası Komitesi’nin hazırladığı listeden şarkılar da çalındı.

Onur Haftası Komitesi, basın açıklamasının ardından “Mis Sokak'tan ayrılıyoruz ve Taksim'de her sokağa dağılıyoruz. Sokaklarda dans etmeye ve eğlenmeye devam ediyoruz!” çağrısı yaptı.

Kitle dağılırken polis saldırdı

Polis, Mis Sokak ve çevresindeki sokaklarda kitle dağılırken gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Polis, saldırıdan kaçanların sığındığı mekanlara da gaz bombalarıyla saldırdı.

Mis Sokak’ta mekanları abluka altına da alan polis, yürüyüşçülerle köpeklerle saldırdı. Mekanlarda oturanlara gaz bombalarıyla saldırdı, mekanların masalarını dağıttı.

Tatavla’da da yürüyüş

Öte yandan Tatavla’da bir araya gelen LGBTİ+fobi karşıtları da Kurtuluş Caddesi boyunca yürüdü. Gökkuşağı bayraklarıyla yapılan yürüyüşte sık sık, “Dönmeyiz, dönmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları atıldı.

Talimhane’den Taksim Meydanı’na da yüründü

Bir başka grup da gökkuşağı bayrakları ve dövizlerle Talimhane’den Taksim Meydanı’na yürüdü.

The Marmara Pera otel önünde basın açıklaması

Tepebaşı ve Hayriye Caddesi’nde basın açıklaması

Mis Sokak’taki polis saldırısının ardından Tepebaşı The Marmara Pera Hotel ve Hayriye Caddesi’nde de basın açıklaması okundu. Hayriye Caddesi’nde basın açıklamasının ardından polis tekrar saldırdı.

Gün boyunca saldırılarda en az beş kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Ateş Alpar, Hayriye Caddesi'nde basın açıklaması

Basın açıklaması: Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Bugün burada 17.’sini düzenlemekte olduğumuz İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Valilik tarafından 5. kez yasaklandı! Güvenlik gerekçesiyle İstiklal Caddesi’ni tüm toplumsal muhalefete kapatan İstanbul Valiliği, Bakırköy için yaptığımız başvuruyu toplumsal tereddütlü grup olduğumuz iddiasıyla hukuksuzca reddetti.  Bu yasak göstermiştir ki sadece Taksim değil tüm İstanbul LGBTİ+’lar için yasaktır. Ve hatta Antalya, Mersin, ODTÜ ve İzmir’deki yasaklarla birlikte LGBTİ+ düşmanlığı neredeyse bir devlet politikası haline getirilmiştir.

Halkın huzur ve güvenliği, terör, genel ahlak, genel sağlık gibi birbiriyle alakası olmayan kopyala yapıştır gerekçelerle yürüyüşümüzü yasaklayanlar devleti yönetemeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Halkın huzurunu tehdit eden yıllarca barışçıl şekilde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşleri değil, 5 senedir onur yürüyüşlerinde halka saldıran kolluk güçleridir.

Görevlerini kötüye kullanan, halkın parasını çalan, kendi koltuk sevdalarını devletin beka sorunu gibi gösterenlerin bizleri genel ahlak gibi gerekçelerle yasaklama çabaları oldukça ironiktir. Sahip oldukları koltuğu kaybetmemek için LGBTİ+’lara yönelik nefreti körüklemekten çekinmeyen, sırf almayı hedeflediği birkaç oy için bir haftada LGBTİ+’ları 3 kere hedef gösteren devlet yetkilileri unutmamalıdır ki LGBTİ+’lar bu toplumun kendisidir. Bizleri hedef gösterenler ise tarihin çöplüğüne karışacak bir avuç güç sevdalısıdır. Biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz!

LGBTİ+’ların taleplerine kulaklarını tıkayarak, bizleri “yolunu kaybetmiş, tereddütlü” bir grup gibi göstermeye çalışanlara inatla tekrar söylüyoruz: Bizler, mücadelemizde kararlıyız ve ne istediğimizi çok iyi biliyoruz! Anayasa’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınmalıdır! LGBTİ+ cinayetleri cezasız kalmamalı, failler iyi hal indirimi almamalıdır. Eğitim, sağlık, barınma gibi en temel haklara erişimi engellenen LGBTİ+’ların hakları yasal güvence altına alınmalıdır. Taleplerimiz ne toplumun huzurunu bozan ne de güvenliği tehdit eden talepler değillerdir. Taleplerimiz eşit yurttaşlık hakkımıza erişmek için bir sosyal hukuk devletinde olması gerekenlerdir. Bugün yürüyüşümüzü yasaklayanlar bilmelidirler ki toplumun huzuru LGBTİ+’lar dahil ezilen tüm gruplar haklarını aldığında ve yaşamları güvence altına alındığında sağlanacaktır. Eşitliğin olmadığı bir toplumda huzur da mümkün değildir!

Stonewall’da yanan ateşten beri onurlu bir yaşam için verdiğimiz örgütlü mücadelenin bugün 50. Yılındayız. Stonewall’un 50., İstanbul Onur Haftası’nın 27. yılında Orlando’dan Yeni Delhi’ye, Filistin’den Amsterdam’a dünyanın her yerinde bedenlerimiz, hazlarımız, haklarımız ve varoluşumuz için verdiğimiz mücadelemizden güç alarak tekrar haykırıyoruz: Ne yaşamlarımızdan ne dayanışmamızdan ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftamız ve 17. Onur Yürüyüşümüz kutlu olsun!


Etiketler: insan hakları
nefret