14/07/2018 | Yazar:

Altı şehirden LGBTİ+ oluşum temsilcileri Mersin Onur Haftası’nda bir araya geldi.

LGBTİ+ örgütleri Mersin Onur Haftası’nda bir araya geldi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Altı şehirden LGBTİ+ oluşum temsilcileri Mersin Onur Haftası’nda bir araya geldi.

Mersin Onur Haftası’nda her yıl olduğu gibi, bu yıl da “Yerel Örgüt Buluşması” adıyla Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden LGBTİ+ aktivistleri bir araya geldi.

Muamma LGBTİ+ İnisiyatifi’nin çağrısıyla bu yıl Park Cafe’de dün (13 Temmuz) yapılan toplantıya Muamma LGBTİ+ İnisiyatifi, Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi, İstanbul Onur Haftası Komitesi, Antalya BİZ Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu, Diyarbakır Keskesor LGBTİ+ İnisiyatifi ve Bursa Özgür Renkler Derneği’nden aktivistler katıldı.

Toplantıda yerellerde yaşanan sorunlar ve bu sorunlarla mücadele etme yöntemi üzerine deneyimler paylaşıldı. Örgütlerden yapılan deneyim aktarımları şöyle:

Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi: “Biz Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi’ni 2014’te kurduk, kapitalist sisteme karşı bir beyannamemiz olduğu için dernekleşme sürecine girmedik. Bu yıl Onur Haftası’nda ‘Heteroseksizm’in başına çorap örüyoruz’ etkinliği ve HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun katılımıyla bir etkinlik yaptık.

İstanbul Onur Haftası Komitesi: “Biz Onur Haftası’na dayanışma partileri ile başladık ve hafta içine çeşitli etkinlikler düzenledik.  Temayla alakalı çalışmalar biraz daha arttırılabilirdi. Yine de herkes kendine göre bir etkinlik bulabildi. Onur Yürüyüşü’nde ise kitle kendiliğinden toplandı. Bütün İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı tutulmuştu. Bizi Mis sokağına yönlendirdiler. Yine de basın açıklaması gerçekleştirdik.”

Antalya BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu: “Antalya BİZ, Ocak 2017’de kuruldu. Topluluk cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği mücadelesi yürütüyor.  Bu yıl 2. Onur Haftası’nı Gerçekleştirdik. Ankara’da Valiliğin süresiz LGBTİ+ etkinliklerine dair yasağıyla beraber, ‘biz de mi bu yasağı yaşayacağız’ kaygısını yaşadık.”

Diyarbakır Keskesor LGBTİ+ inisiyatifi: “Keskesor 2012’de kuruldu. Bir hafta toplantı bir hafta etkinlik yapıyoruz. 2015’te devletin Sur’a yönelik baskı ve imhasından dolayı Diyarbakır lubunyaları da çok etkilendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce belediye ile ortak çalışmalar yapıyorduk. Diyarbakır’daki kadın örgütleri ile ilişki içindeyiz.”

Bursa Özgür Renkler Derneği: “Özgür Renkler Derneği 2016’da kuruldu. Uzun süreli bir mücadele sonucunda Bursa Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi çok önemli kazanımlarımız oldu. Belediye’deki Eşitlik Birimi ile birbirimize desteğimiz var. Bursa’da daha önceki yıllarda Onur Haftası’na yönelik yapılan saldırılar yüzünden 2008’den beri Onur Haftası düzenlemeyi düşünmüyoruz.”

Mersin Muamma LGBTİ+ İnisiyatifi: “Biz ilk kez Kaos GL’nin üniversite’de yaptığı bir etkinlikte tanıştık. 2013’te dernek kurma kararı alarak Yedi Renk Derneği’ni kurduk. 3 defa Onur Haftası ve Akdeniz Sempozyumu’nu gerçekleştirdik. Anti demokratik bir süreçten dolayı dernekten ayrıldık ve Muamma LGBTİ+ İnisiyatifi’ni kurduk. Ankara’daki yasağa karşı biz Pembe Hayat ile birlikte KuirFest’i Mersin’de örgütledik ve ilk etkinliğimiz oldu.”

İlgili haberler:

4. Mersin Onur Haftası tarihi açıklandı

“Onur Haftası tüm heteroseksizm karşıtları için ortak mücadele zamanı”

Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı

4. Mersin Onur Haftası bugün başlıyor

‘Gece’: Elif’in gözünden Mersin

Mersin Onur Haftası: Yasaklara, baskılara, dayatmalara karşı buradayız!

Mersin Onur Haftası’nda bugün neler var?

Gece: Elif’ten bize, bizden Elif’e

Bir “Muamma” maçı: Çok atan değil çok yiyen kazanır!

Mersin Onur Haftası bugün kendi masalını anlatıyor

Örgütleniyoruz: Kuğularımızı buluyoruz

HDP’li Turan, Mersin Onur Haftası’nı kutladı

Mersin Onur Yürüyüşü basın açıklaması yarın!

 


Etiketler: yaşam
İstihdam