23/02/2017 | Yazar: Yıldız Tar

Şiddete karşı sokak sokak örgütlenen seks işçisi trans kadınlar, Pembe Hayat’ın 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü programında bir araya gelecek.

‘1 Mayıs neyse 3 Mart da biz orospular için o!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Şiddete karşı sokak sokak örgütlenen seks işçisi trans kadınlar, Pembe Hayat’ın 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü programında bir araya gelecek. Dernekten Demhat, “1 Mayıs neyse 3 Mart da biz orospular için aynı yerde” diyerek etkinliklere çağırıyor.

                                                  Foto: Ateş Alpar / Kaos GL

Pembe Hayat Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi’nin her yıl düzenlediği 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü’nde bu yıl, trans seks işçilerinin yaşadığı sıkıntılar çerçevesinde bir program hazırladı. Program hazırlama aşamasında Ankara’da yaşayan ve seks işçiliği yapan birçok trans kadın yer aldı.

2008 yılından bu yana Türkiye’nin birçok ilinde örgütlenen Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi kurduğu ağlarla trans seks işçilerini yaşanan sıkıntılara, şiddete, ayrımcılığa karşı dayanışmaya çağırıyor.

“Şiddet, toplumsal ahlakçılıkla ilişkili”

3 Mart programının başlamasına sayılı gün kala Pembe Hayat’tan Demhat ile bu yıl bizi neler beklediğini, programı ve OHAL’de seks işçisi ve trans kadın olmayı konuştuk.

“Şiddet yaşadığımız coğrafyada iç içe olduğumuz bir durum” diyen Demhat’a göre trans iseniz bu durum biraz farklı olabiliyor:

“Etnik kimliğiniz, diliniz, renginiz fark etmeksizin şiddet doğrudan cinsiyet kimliğinize yöneliyor. Seks işçiliği yapan trans kadınlara yönelik şiddeti de toplumsal ahlakçılıktan azade tutamayız.”

Demhat, “bu kadar şiddetin yöneltildiği orospular olarak 3 Mart’ta na-trans kadın örgütleriyle konuşmayı önemli buluyoruz” diyor ve ekliyor:

“Hem bu şekilde kadınlık hallerimizi ayırt etmeksizin tartışabilir hem de bir masaya oturup hem deneyimlerimizi paylaşabiliriz. Bu paylaşımın iki tarafı da geliştireceğini düşünüyoruz.”

3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü’nün kendisi için ne ifade ettiğini şöyle yanıtlıyor:

“Dünyada kutlanan ve orospuların olduğunu, aynı dünyada yaşadıklarını, haklarının olduğunu ve bu hakları talep ettikleri önemli günlerden biri. Bunun için 1 Mayıs neyse 3 Mart da biz orospular için aynı yerde!”

“Sokak sokak örgütlendik!”

Programda OHAL ve şiddet vurgusunun ön planda olduğunu hatırlattığımızda ise Demhat şunları kaydetti:

“OHAL’de aslında bütün ötekiler çok kötü şeyler yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Orospular caddelerden çıkarılmak istendi, evleri kapatıldı, internete sıkı önemler alındı… Ankara’daki orospular Pembe Hayat’la bu şiddete karşı sokak sokak örgütlendi. Yani baskının ve yaşam hakkının elinden alındığı bu dönemde orospular Gezi’deki gibi direnmeyi bir kez daha öğretti. Ne caddelerimizi terk ettik ne de yaşadığımız alanlarımızı, sokaklarımızı… 3 Mart etkinlikleri kapsamında tekrar bir araya geleceğiz!”

3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü hakkında

2001 yılının 3-6 Mart tarihleri arasında Hindistan’ın Kalküta kentinde düzenlenen seks işçileri karnavalına dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan, 25 bini seks işçisi olmak üzere 50 binin üzerindeki kişi 3 Mart’ın “Dünya Seks İşçileri Hakları Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. O günden sonra 3 Mart dünyanın birçok ülkesinde seks işçilerinin haklarını dile getirdikleri bir onur günü olarak kutlanmaya başlandı.

Türkiye’de ise ilk kez 2008 yılında 1 Mart’ta Pembe Hayat LGBTT Derneği’nin çağrısıyla Ankara’da bir araya gelen gruplar, Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi’ni kurarak, 2009’da Türkiye’de de 3 Mart’ın kutlanması için karar aldı.

Pembe Hayat Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi 3 Mart programına ulaşmak için tıklayınız.


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
nefret