26/10/2014 | Yazar: Kaos GL

‘Çoğu insanın bildiğinin aksine, aseksüellik zaman zaman girilen geçici bir evre olmadığı gibi cinsel faaliyeti etkileyen biyolojik veya psikolojik bir hastalık da değildir.’

‘Aseksüellik biyolojik veya psikolojik bir hastalık değildir!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
“Çoğu insanın bildiğinin aksine, aseksüellik zaman zaman girilen geçici bir evre olmadığı gibi cinsel faaliyeti etkileyen biyolojik veya psikolojik bir hastalık da değildir.”
 
İTÜ Cins Arı Heteroseksizm Karşıtı Topluluk 26 Ekim-1 Kasım Aseksüel Farkındalık Haftası dolayısıyla bir bildiri yayınladı.
 
Cins Arı, “Cinselliğin egemen olduğu bu hayat düzeni karşısında aseksüel bireylerin de korkmadan ayakta durması gerektiğini savunuyor ve aseksüellik konusunda insanların bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” dedi.
 
“Aseksüellik bir hastalık değildir”
Aseksüellik hakkında bir bilgilendirme notu özelliği de taşıyan bildirinin tamamı ise şöyle:
 
“Aseksüeller, herhangi bir bireye karşı cinsel çekim hissetmeyen bireylerdir ve dünya nüfusunun yaklaşık %1’ini oluşturmaktadırlar. Çoğu insanın bildiğinin aksine, aseksüellik zaman zaman girilen geçici bir evre olmadığı gibi cinsel faaliyeti etkileyen biyolojik veya psikolojik bir hastalık da değildir. Şunu da belirtmek gerekir ki sanıldığının aksine, aseksüel bireyler içerisinde romantik duygular besleyebilen, aşık olabilen bireyler de mevcuttur; bu tamamen kişinin romantik yönelimine bağlı bir durumdur. Romantik ilişkileri olan aseksüeller, seksüel bireylerde olduğu gibi aynı cinsten ya da farklı cinsten insanlarla birlikte olabilirler. Yani homoromantik, heteroromantik, biromantik aseksüeller vardır.
 
“Günümüzde romantik ilişki ve cinsel ilişki kavramları birbiriyle çok ilintili gözükmektedir, haliyle aseksüel bireyler anlaşılmak ve tanınmakta zorluk çekmektedirler. 2010 yılından beri düzenlenen Aseksüel Farkındalık Haftası da bu algıyı kırmak amacıyla ortaya çıkmıştır: biriyle cinsel bir faaliyette bulunmak için aşık olmak gerekmediği gibi tam tersi olarak birine karşı romantik hisler beslemek için de cinsel bir çekim hissetmenin de gerekli olmadığını; "seks bir ihtiyaçtır" tanımının herkes için geçerli olmak zorunda olmadığını ve aseksüel bireylerin de var olduğunu duyurmak için vardır.
 
“Aşk her yerdedir ve herkes içindir. Aseksüeller vardır!”
“Bu sene 26 Ekim - 1 Kasım arası kutlanmakta olan Aseksüel Farkındalık Haftası boyunca dünya üzerinde aseksüel bireyler ve aseksüellik konusunda insanları bilgilendirmeyi amaçlayan etkinlikler düzenlenecek. İTÜ Cins Arı Heteroseksizm Karşıtı Topluluk olarak cinselliğin egemen olduğu bu hayat düzeni karşısında aseksüel bireylerin de korkmadan ayakta durması gerektiğini savunuyor ve aseksüellik konusunda insanların bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.” 

Etiketler: yaşam, cinsellik
Dijital