03/10/2017 | Yazar: Kaos GL

Mabel Matiz, Posta Gazetesi’nden Oya Çınar’a konuştu.

‘Hayatım homofobik dille mücadele etmekle geçti’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Mabel Matiz, Posta Gazetesi’nden Oya Çınar’a konuştu: Cinsel ayrımcılığı bitirmek isterdim.

“Ya Bu İşler Ne” isimli yeni single'nın ardından Posta Gazetesi’nden Oya Çınar’a konuşan Mabel Matiz, hayatı boyunca homofobik dille mücadele ettiğini paylaştı.

“Homofobik yorumu yazan kullanıcı özür diledi”

Çınar’ın kendisine, sosyal medya hesabındaki homofobik yorumu hatırlatmasının ardından Matiz, “Ben o arkadaşımızın kullandığı dile çok alışkınım. Hayatım bu homofobik dille, nefret diliyle mücadele etmekle geçti. O yeni bir şey söylememişti ama bazen her şey birikir, en derininize temas eder ve susamayacağınız bir nokta gelir ya... O da öyle bir andı” diyerek cevap verdi. Matiz söyleşide, homofobik yorumu yazan kullanıcının daha sonra kendisinden özür dilediğini de ekledi.

“Cinsel ayrımcılığı bitirmek isterim”

Şarkıcı ve söz yazarı Matiz söyleşide “Elinizde sihirli bir değnek olsa hangi tabuyu yıkmak isterdiniz” sorusuna da şöyle yanıt veriyor:

“Çok şey var ama önce cinsel ayrımcılığı bitirmek isterdim. Maalesef seks hâlâ tüm dünyada büyük bir tabu. Ve bundan kaynaklanan bir çileler silsilesi var. İnsanlar bu yüzden acı çekiyor. Bu konuyu rahatlatmak isterdim. Bu değiştiğinde bence insanlar pamuk gibi olacak. Hâlâ bin yılların ezberiyle yaşanan çok şey var. Osho’nun bir sözü var, ‘Önce sekse doyun’ diyor. Çok mantıklı buluyorum. Bunu değiştirmek isterim dünyada.” 

“Top kelimesi benim için aşağılama içermiyor”

Röportajda hayatı boyunca nefret dili ile mücadele ettiğini vurgulayan Mabel Matiz mart ayında sosyal medya hesabında yapılan homofobik yoruma, “Top, tüfek, ibne, dönme ve benzeri hitap şekilleriyle insanları, beni, yaralayamazsınız. Bu kelimeler benim için herhangi bir hakaret / aşağılama / alay / ötekileştirme hissi asla asla asla içermiyor” yanıtını vermişti.

Mabel Matiz’in röportajının tamamını okumak için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: yaşam
Nefret