07/11/2017 | Yazar:

ILGA-Europe 2017 Konferansı’ndan: ‘Biz diğer taraftan daha güçlü ve daha güzeliz. Birlikte durursak her şeyi başarabiliriz!’

‘Mucizeler örgütlenerek başlar’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ILGA-Europe 2017 Konferansı’ndan: “Biz diğer taraftan daha güçlü ve daha güzeliz. Birlikte durursak her şeyi başarabiliriz!”

Avrupa’nın en geniş kapsamlı çatı LGBTİ örgütü ILGA-Europe’un 2017 yıllık konferansı bu sene 1-4 Kasım’da Varşova’da gerçekleşti. Konferansa Avrupa, Asya ve Amerika’dan yaklaşık 500 örgüt ve kurumdan 600’e yakın LGBTİ aktivisti, insan hakları savunucusu, politikacı ve raportör katıldı. 

Türkiye’den Kaos GL, Pembe Hayat, SPoD ve Kırmızı Şemsiye temsilcileri ve Kıbrıs’tan Kuir Kıbrıs Derneği’nin katıldığı konferansın ana teması “Değişim”di. Konferans, LGBTİ sivil toplum örgütlerinin ihtiyaçlarına, nasıl kolektif stratejiler geliştirilebileceğine odaklandı.

Karşılaşılan eşitsizlikler ve ayrımcılıklar karşısında nasıl ilerici bir sosyal hareket oluşturulabileceği ve kimliklerin zenginliğinden faydalanmak gibi konular tartışmaya açıldı. Her yıl bünyesine katılan organizasyonların sayısı ve çeşitliliği bakımından gitgide daha çok büyüyen ILGA-Europe, bu seneki yıllık konferansında da “kesişimsellik” vurgusu yaptı.

Konferans 1 Kasım’da akşamı konferansa ilk defa katılan aktivistler için tanıtım sunumları ve ortak kimlikleri buluşturmayı amaçlayan ‘perspektif bölümleri’yle (lezbiyen, biseksüel, trans, etnik, dini, genç perspektifler) başladı. Açılış resepsiyonu Polish Theatre salonunda Polonya Ombudsmanı Adam Bodnar ve etkinliğin organizatörlerinden KPH (Homofobi Karşıtı Kampanya) Başkanı A. Chaber’in açılış konuşmalarının ardından geleneksel Polonya dans gösterileri ile son buldu.

Buradayız, gitmiyoruz!

Konferansın açılış konuşması ILGA-Europe eş başkanları ve bu yıl Polonya’da ve dünyada büyük ses getiren kürtaja karşı Polonyalı kadınlar tarafından düzenlenen Czarny Protest (Siyah Protesto) organizatörlerinden Urszula Kuczyńska tarafından yapıldı.

Son yıllarda oldukça tutucu politikalarıyla dikkat çeken Polonya’da ülkenin dört bir yanından kadınlarla hakları ve kimlikleri için nasıl tabandan örgütlendiklerini ve bu eylemi nasıl büyüttüklerini anlatan Kuczynska, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bu protesto zaten bizim olanı talep etmek için bir ders… Hem kendi içimizdeki hem de toplumdaki cesareti ortaya çıkartmalıyız. Uzun zamandır sessizdik ve korkuyorduk. Ama biliyorsunuz ki dünyada halen paranın ne olduğunu bilmeyen toplumlar var; sınırların ve bankaların ne olduğunu bilmeyen toplumlar var. Ama insanlık tarihinin hiçbir yerinde kadınların ve LGBTİ’lerin kim olduğunu bilmeyen bir toplum yoktu. O yüzden şu an bu mesajın yüksek sesle söylenmesinin zamanı: Nereye gidersek gidelim, nerede olursak olalım, biz oradayız ve bizim olanı talep ediyoruz. Buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz!”

Açılış konuşmalarının ardından panel, lezbiyen feminist aktivist Alice Coffin, Trans*Mission Program koordinatörü Jonny Dzhibladze ve ICRSE’den Luca Stevenson’ın gerçekten değişim için topluluk oluşturma, organize olma üzerine sunum ve tartışmalarıyla devam etti.

Günün geri kalanında eş zamanlı olarak cinsel sağlık, lezbiyen görünürlüğü, LGBTİ gençlik çalışmaları, nefret suçları ve nefret suçu yasaları, dini nefret söylemine karşı mücadele etme, LGBTİ ebeveynleri gibi birçok farklı konuda atölye ve sunumlar gerçekleşti.

Konferans salonuna geçmişte LGBTİ hareketi içinde yaşamını yitirenleri anmak için yerleştirilen “Hatıra Duvarı”nda öldürülen trans aktivist Hande Kader ve Türkiye’de hayatını kaybeden Suriyeli mülteciler de unutulmadı.

“İçimizdeki mucizeler örgütlenerek başlar!”

Konferansın ikinci günü, UK Black Pride’da Phyll Opoku-Gyimah, Stonewall eş kurucularından Lisa Power ve Mama Cash’ten Happy Mwende Kinyili’nin sürdürülebilir politik ve toplumsal değişimler için örgütlenme üzerine yaptıkları konuşmalarla başladı.

Hollanda’da kurulan kadın, trans ve interseks hakları örgütü Mama Cash program koordinatörü Kinyili, bir mutfak masası etrafında beş aktivistin örgütlenmesiyle başlayıp dünyada tanınan bir organizasyon olma hikayelerini anlatarak örgütlenmenin önemine vurgu yaptı. Konuşmasının sonunda ise kesişimselliğin örgütlenmedeki önemine dikkat çekti.

“Kadınların, kız çocuklarının, trans ve intersekslerin sorunları halen yeterince konuşulmuyor. Biz Mama Cash olarak kimlikleri başka kimliklerle kesişen lezbiyen, biseksüel, trans ve intersekslerin hakları için mücadele ediyoruz. Mesela Roman lezbiyenleri destekliyoruz, çünkü onların karşı karşıya kaldıkları sorunlar ve Avrupa’da Roman olmanın getirdiği etkiler bambaşka. Aynı şekilde Hollanda’daki genç siyahi queer lezbiyenleri yalnızca eğlenmek için bile olsa bir araya getirmeye çalışıyoruz. Çünkü topluluk oluşturmak, örgütlenmek ve değişim aslında böyle başlar. Örgütlenmenin temeli böyle atılır ve bizim içimizdeki mucizeler de işte böyle başlar!”

Günün geri kalanında, LGBTİ hakları için kampanya örgütleme, biseksüel görünürlüğü, Avrupa’daki Roman LGBTİler, LGBTİ mülteciler ve gökkuşağı aileleri üzerine atölye çalışmaları ve sunumlar gerçekleşti.

Aynı zamanda ILGA-Europe’un yeni yönetim kurulu adaylarının tanıtım konuşmaları, 2019 ILGA-Europe Yıllık Konferansı için önerilen ülke sunumları ve sonrasında seçim üye örgütlerin oylamasıyla seçimler gerçekleşti.

“Birlikte durursak her şeyi başarabiliriz!”

Konferansın son günü olan 4 Kasım’da etkinlik, yeni yönetim kurulu üyelerinin seçim sonuçlarının açıklanmasıyla başladı ve 2019’da konferansın Prag’ta yapılacağı da oylamayla belli oldu. Günün geri kalanındaysa LGBTİ haklarını savunmada anahtar bir mekanizma olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, interseks hakları ve sağlık alanında eşitsizlikler, LGBTİ mültecilerle çalışma ve nefret söylemiyle bölgesel mücadele gibi konularda sunum ve atölyeler gerçekleştirildi.

Konferansın kapanış konuşmalarını da Belçikalı politikacı ve Avrupa Konseyi insan hakları raportörü Piet de Bruyn, Polonya’nın ilk trans milletvekili Anna Grodzka ve 2016 Onur Yürüyüşü sırasında İstanbul’da kısa bir süre tutuklanan Avrupa Parlementosu’nun en genç ve aktif üyesi Terry Reintke yaptı. Konferansta son sözleri söyleyen Reintke konuşmasını “Biz diğer taraftan daha güçlü ve daha güzeliz. Birlikte durursak her şeyi başarabiliriz!” diyerek bitirdi.

Fotoğraflar: ILGA-Europe


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret