20/10/2016 | Yazar: Yıldız Tar

‘Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartına açılan davada, homofobi ve transfobi karşıtlarının bilirkişi incelemesi talebi reddedildi.

‘Şabanla Recep’in aşkı’ davasında bilirkişi talebi reddedildi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartına açılan davada, homofobi ve transfobi karşıtlarının bilirkişi incelemesi talebi reddedildi. Dava 27 Aralık’a ertelendi.

                                              LGBTİ Kolektifi duruşmayı takip etti

Polisin saldırdığı 2015 İstanbul Onur Yürüyüşü’nde açılan “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını taşıyan üç kişiye “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” (TCK 216) suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün (20 Ekim) görüldü.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya hakkında dava açılan iki kişi katıldı ve savunmalarını yaptı.

“LGBTİ’lere baskıya dikkat çekmek için yürüyüşe katıldık”

H.C.K ve G.Ö. savunmalarında LGBTİ’lerin uğradığı baskılara dikkat çekmek için yürüyüşe katıldıklarını belirterek, “Amacımız ve niyetimiz tamamen barışçıldı. Polis saldırdı. Polisin saldırısının ardından da herhangi bir taşkınlık yapmadan yürüyüşümüze devam ettik. O esnada pankartı gördüm. Pankarttan haberim yoktu. Hakaret içerdiğini düşünmediğimden ben de eşlik ettim” dedi.

“Pankartta hakaret yok, esas şikayetçiler hakaret ediyor”

Pankartın dini değerlere hakaret etmediklerini vurgulayan H.C.K. ve G.Ö. savunmalarına şöyle devam etti:

“Pankartta iki tane ayın aşkın söz ediliyor. Bu sebeple hakaret yoktur. Halkı kin ve nefrete sürükleme suçunu esas işleyenin dosyanın şikayetçisi olduğunu düşünüyorum çünkü dosyada geçen ifadelerde şikayetçi olan avukatlar açıkça LGBTİ bireylerden duydukları rahatsızlıkları ve her sene barışçıl bir şekilde yapılan Onur Yürüyüşü’nün kendilerini ‘hiddet ve asabiyet’e sürüklediğini belirtmişlerdir. Bu, toplumun bir kısmını aşağılayan bir ifadedir.”

Şikayetçinin müdahillik, yargılananların bilirkişi talepleri reddedildi

Hakim, şikayetçinin davaya müdahil olma talebini reddetti. Duruşmaya gelmeyen kişi hakkında zorla getirme kararı verdi. Pankart tutan homofobi ve transfobi karşıtlarının avukatı Fırat Söyle’nin pankarta ilişkin bilirkişi incelemesi talebi de reddedildi.

Dava 27 Aralık 2016’ya ertelendi.

Duruşmayı takip eden LGBTİ Kolektifi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Adliyelerde, alanlarda, sokaklarda ve gecelerde eşcinselliği hastalıktan sayanlara hep bir ağızdan cevap vereceğiz: Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret” dedi.

İlgili haber:

Aşkın neresi hakaret?


Etiketler: insan hakları
nefret