17/01/2007 | Yazar: Kaos GL

Dün gece Ankaralı travesti ve transeksüeller saldırıya uğradı. Satırların ve bıçakların kullanıldığı saldırıda 4 kişi ağır yaralandı. Pembe Hayat Derneği konuyla ilgili Ankara Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenledi.

‘Suça göz yumarak ortak olmayın’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Dün gece Ankaralı travesti ve transeksüeller saldırıya uğradı. Satırların ve bıçakların kullanıldığı saldırıda 4 kişi ağır yaralandı. Pembe Hayat Derneği konuyla ilgili Ankara Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenledi.

KAOS GL

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel Dayanışma Derneği travesti ve transeksüellere yönelik dün gece düzenlenen saldırıları kınayan bir basın açıklaması düzenledi. Kaos GL ve Lambdaistanbul derneklerin de destek verdiği basın açıklamasını Dernek adına Buse Kılıçkaya yaptı.

Kılıçkaya açıklamasında şunları söyledi:

Dün gece (16 Ocak 2007) Ankara’nın Kolej ve Bağlar Caddesi’nde yeşil bir Ford Taunus’tan inen kişilerce travesti ve transeksüellere yönelik satırlı-bıçaklı saldırılar düzenlendi. Bu saldırılar sonucunda biri derneğimizin kurucu üyesi olmak üzere 4 travesti ve transeksüel ağır yaralandı.

Bu saldırılar ilk değildi. Geçtiğimiz Nisan ayında Eryaman’da travesti ve transeksüellere yönelik sistematik saldırılar yapılmış, pek çok arkadaşımız yaralanmış, evleri talan edilmiş ve yersiz yurtsuz bırakılmıştı. Orada da olayların failleri yeşil bir Ford Taunus kullanıyordu. Bu saldırılar Ankara’nın çeşitli semtlerinde süregeldi. Yine üç gün önce Etlik’te ve üç hafta önce Hoşdere Caddesi’nde benzer olaylar yaşandı.

Suça göz yumarak ortak oluyorsunuz

Sorulması gereken soru, bu saldırganların nasıl bu kadar pervasız olabildiğidir. Vatandaşlar olarak bizlerin de yaşam hakkı olmak üzere haklarını korumakla yükümlü kolluk kuvvetleri ve adli makamlara tespit edilmiş plakalar ve eşgaller bildirilmiş olmasına rağmen saldırıların devam etmesi bu saldırılara göz yumulduğunun kanıtıdır. Hatta kolluk kuvvetleri ve adli makamların içinde bulunduğu atalet ve sergiledikleri ilgisiz tavır, saldırıların belli merkezlerden yönlendirildiğini akla getirmektedir.

Biliyoruz ki; suça göz yummak, suça ortak olmak demektir. Bu yüzden buradan yetkilileri uyarıyoruz: Suç işliyorsunuz! Eğitim, çalışma gibi sosyal haklarımız gasp edildiği için zorunlu seks işçiliğine itilen biz travesti ve transeksüellerin toplumsal hayata eşit bireyler olarak katılması önündeki engeller kaldırılmadığı sürece de yaşanan bu tip saldırıların ve tüm hak ihlallerinin failleri olmaya devam edeceksiniz.

Travesti ve transeksüel hakları insan haklarıdır

Hukuk herkes içindir ve herkes etnik kökeni, dili, dini, cinsiyeti, cinsel yönelimi ya da cinsiyet kimliği ne olursa olsun eşit haklara sahiptir. Salt cinsel kimliğimizden, yani travesti ya da transeksüel olmamızdan dolayı en temel insan hakkımız olan yaşam hakkımıza yönelik bu saldırılara karşı, adli makamlar başta olmak üzere her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Travesti ve transeksüel hakları insan haklarıdır. İnsan haklarına duyarlı tüm kişi ve kuruluşları mücadelemizde dayanışmaya davet ediyoruz.


Etiketler: yaşam
bülten